EGİAD: Elektrik zammı sanayiciyi olumsuz etkiler

EGİAD: Elektrik zammı sanayiciyi olumsuz etkiler

EGE Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Aydın Buğra İlter, elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gazın fiyatına yüzde 49.

EGE Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Aydın Buğra İlter, elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gazın fiyatına yüzde 49.5, elektrik fiyatına da sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14 oranında zam yapılmasının sanayiciyi olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, temmuz ayı ihracat rakamlarını Türkiye ekonomisi açısından ümit verici bulduğunu ancak enerji maliyetlerinin yükselişinin sanayiciyi zorlayacağını belirtti. Zamların sanayi ve ihracata olası etkilerine dikkat çeken EGİAD Başkanı İlter, maliyetler ve rekabetçilik açısından zor bir sürecin iş dünyasını beklediğine vurgu yaptı. Enerjinin sanayinin bel kemiği olduğuna işaret eden İlter, petrole bağlılığı ve dövize karşı hassasiyeti azaltabilmek için, enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimin payının arttırılması gerektiğini ifade etti. Sanayicinin hammadde ve maliyet artışı yaşadığı bir süreçte, elektrik fiyat artışının maliyetleri daha da artıracağını vurgulayan İlter, "Yenilenebilir enerjiye yaptığımız yatırım, kendi enerji bağımsızlığımızı kazanmamız, enerji güvenliğimizi artırmamız demektir. Enerji için dışarıya ödediğimiz paranın cebimizde kalması demektir. Bu açıdan bakıldığında yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirme zarureti doğmaktadır. Petrol fiyatları ve dövizde yaşanan artışlar Türkiye olarak enerji kaynaklarımızı farklılaştırmamız gereğini bizlere tekrar hatırlatmaktadır. Yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım yapmalıyız. Enerji güvenliğimiz açısından, sanayinin geleceği açısından şart hale gelmiştir" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

ilgili haberler

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS