İKÇÜ Kemalpaşa Yerleşkesi Sürekli Eğitim Merkezi tanıtıldı

İKÇÜ Kemalpaşa Yerleşkesi Sürekli Eğitim Merkezi tanıtıldı

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi’nin (İKÇÜ) Kemalpaşa ilçesinde bazı teknik bölümler kuracağını bildirmesinin ardından üniversitenin ilk senato toplantısı Kemalpaşa 15 Temmuz Kültür Sarayı’nda yapıldı.

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi’nin (İKÇÜ) Kemalpaşa ilçesinde bazı teknik bölümler kuracağını bildirmesinin ardından üniversitenin ilk senato toplantısı Kemalpaşa 15 Temmuz Kültür Sarayı’nda yapıldı. Toplantıda, İKÇÜ Kemalpaşa Yerleşkesi Sürekli Eğitim Merkezi de tanıtılarak, öğrencilerin tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir alan yaratmanın hedeflendiği vurgulandı.


Kemalpaşa yerleşkesinde açılacak olan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin ilk senato toplantısı ile İKÇÜ Kemalpaşa Yerleşkesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin tanıtım toplantısı bir arada Kemalpaşa 15 Temmuz Kültür Sarayı’nda yapıldı. Toplantıya, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya ve akademisyenler katıldı. Toplantıda konuşma yapan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "Kemalpaşalıların en büyük hayallerinden biri ilçemize üniversitenin kazandırılmasıydı, Türkiye’nin en şık butik üniversitesini kuracağız" dedi.


'KONGRE MERKEZİ’NİN YÜZDE 90'I TAMAMLANDI'


Kemalpaşalıların en büyük hayallerinden birinin ilçeye bir üniversitenin kazandırılması olduğunu vurgulayan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, şunları söyledi:


"4.5 yıllık belediye başkanlığımı geride bıraktığım bu dönemde en büyük arzum üniversitemizi bu yerleşkeye dahil etmek oldu. Yaklaşık 3 yıl önce Katip Çelebi Üniversitesi'nin dönemin rektörü ile bir anlaşma imzalamıştık. Bu anlaşmadan kısa süre sonra ülkemizde hain bir darbe girişimi adı altında işgal operasyonu yapıldı. 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimini bastırdık. Bu hadiseden sonra bir FETÖ okulu olan Halil Kantarcı Okulu'nu İzmir Valiliği ile beraber üniversite binasına çevirmeye karar verdik. Üniversitenin ihtiyacını karşılaması için bir kongre merkezi projesini hayata geçirdik. Bugün kongre merkezinin yüzde 90'ı tamamlandı. Katip Çelebi Üniversitesi’nin de birçok toplantısına ev sahipliği yapacak. İlçemizde atıl halde bulunan bir binamızın restorasyonunu yaptık ve Katip Çelebi Üniversitesi ile beraber Sürekli Eğitim Merkezi projesine burada başlayacağız ama asıl hedefimiz kongre merkezinin hemen yanında mülkiyeti belediyeye ait olan 20 bin metrekarelik alan üzerinde kongre merkezi ile beraber Millet Bahçesi'nin hemen yanında gelecek olan öğrencilerin bütün sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir alan yaratmak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bu konuyu paylaştık. Onlar da bu teklifimize sıcak baktılar."


'BİZ SLOGAN, SALON CUMHURİYETÇİSİ OLMADIK'


Türkiye’nin en şık butik üniversitesini yapacaklarını söyleyen Uğurlu, "Kongre merkezinin yüzde 90'ının tamamlanması ile birçok üniversite 'Biz buraya gelelim' teklifinde bulundu ancak biz Katip Çelebi Üniversitesi ile anlaşmamızı gerçekleştirdik. Biz slogan, salon Cumhuriyetçisi olmadık. Bu ülkeye hizmet eden gerçek Cumhuriyet evlatları olduk. Türkiye’nin en büyük havaalanı, İstanbul'da  açıldı, bizler de Kemalpaşa da kendi alanımızda projelerimizi yaptık. Kemalpaşa İzmir’de ulaşım noktasında merkez ilçe konumunda. İzmir- İstanbul otoyolunun bağlantı noktasında. Muazzam bir doğal ve turistik güzelliği var. Öncelikle üniversitelerin gelebilmeleri için sosyal donatı alanlarını tamamladık" dedi.


'KEMALPAŞA İÇİN TARİHİ BİR GÜN'


Kemalpaşa’nın İzmir için önemli bir lokasyona sahip olduğunu belirten Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya, "Bugün Kemalpaşa için tarihi bir gün. Kemalpaşa bir hayalini gerçekleştiriyor. İlçemiz İzmir için önemli bir yer. Sahip olduğu lokasyonla her geçen gün bu önemini daha da hissettiriyor. Tarımın ve sanayinin kesiştiği bir bölgedeyiz. Üniversitelerin ilçemizde çok daha önceden yer almasını hayal ediyorduk ancak nasip bugüneymiş. Üniversite ilçemize çok büyük katkılar sunacak" diye konuştu.


'BİLGİ ÜNİVERSİTE DUVARLARI ARASINDA KALMAYACAK'


Hem Katip Çelebi Üniversitesi hem de Kemalpaşa adına sevincini ifade eden İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, "Katip Çelebi Üniversitesi’nin 900 öğretim elemanı 16 bin öğrencisi ve güçlü bir kadrosuyla ülkemize yapmış olduğu katkıların Kemalpaşa’ya taşınmasıyla daha da taçlandığını düşünüyorum.  Üniversitede bilginin toplumun ilgili kesimlerine ulaştırılması ve üniversite duvarları arasında kalmamasını hedefliyoruz. Burada yapacağımız faaliyetlerle bilginin pratiğe dönüşmesini sağlayacağız. Meslek yüksekokulları ve üniversitemizin bazı bölümlerini buraya taşıyacağız. İzmir’in sanayi bakımından en güçlü iki bölgesi ile birlikte çalışıyoruz. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ve şimdi de Kemalpaşa Sanayi Bölgesi. Bu birlikteliğin ülkemiz, milletimiz ve üniversite camiamıza hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.


Hande NAYMAN/ İZMİR,(DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS