İzmir'de özel güvenlikçilere eğitim verildi

İzmir'de özel güvenlikçilere eğitim verildi

İZMİR'de, İçişleri Bakanlığı tarafından özel güvenlik görevlilerine yönelik olarak başlatılan eğitim programı kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Polis Başmüfettişleri Adnan Yeşilay ve Yener Ülgütol eğitim verdi.

İZMİR'de, İçişleri Bakanlığı tarafından özel güvenlik görevlilerine yönelik olarak başlatılan eğitim programı kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Polis Başmüfettişleri Adnan Yeşilay ve Yener Ülgütol eğitim verdi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Türkiye genelindeki 283 bin 431 aktif çalışan güvenlik görevlisine yönelik olarak başlatılan eğitim programları kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Polis Başmüfettişleri ve 1'inci Sınıf Emniyet Müdürleri Adnan Yeşilay ile Yener Ülgütol, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi binasında eğitim verdi. Programa İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ile şube müdürleri de katıldı. Ayrıca Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün görevlendirdiği polisler, kendi alanları hakkında sunumlar yaptı. Etkili iletişim, genel kollukla ilişkiler ve aidiyet duygusunun geliştirilmesi ile özel güvenlik hukuku gibi konularda bilgilerin verildiği eğitimle güvenlik görevlilerinin hizmet kalitesinin artırılması ve suçlarla mücadeleye etkin şekilde katılmaları hedefleniyor.


Programda konuşan Aşkın, terör, uyuşturucu, hırsızlık gibi toplumu direkt ilgilendiren konularda çok hassas hareket ettiklerini belirterek, suç ve suçlularla mücadele ederken özel güvenlik görevlileriyle birlikte çalıştıklarını vurguladı. Özel güvenlik görevlilerinden gelen ihbarların üzerine hassasiyetle gittiklerini belirten Aşkın, "Eğer bir ihbar özel güvenlikçiden geliyorsa biz telsiz anonslarımızda 'acele geçin' diyoruz çünkü biliyoruz ki özel güvenlik görevlisinden gelen ihbar ciddidir ve çok önemlidir" dedi. İzmir'deki görevine geldiğinde 155 Polis İmdat Hattı'nın açılma süresinin 3 dakikanın üzerinde olduğunu vurgulayan Aşkın, şunları söyledi:


"Düşünün, 'imdat' diyeceksin ama 3 dakika bekleyeceksin. Ben de 'size 3 saniye veriyorum' dedim çünkü yardım bekleyen kişinin polise hemen ulaşması gerekiyor. Şu anda 155 Polis İmdat Hattı'nı arayan kişi birinci saniyede yani ilk çalışta bize ulaşabiliyor. Yüzde 72 oranında telefonlarımız ilk çalışta açılıyor. Sonrasında ise yaya, motorize, gezici asayiş ekibi, sivil ekip kim varsa 'imdat' diyen vatandaşımızın yanına koşmak için seferber oluyoruz. Bu ihbarların özel güvenlikçiden gelmesini çok daha önemsiyoruz. Şüpheli paketi gördünüz, insanları uzaklaştırdınız, çevre emniyetini aldınız ve durumu polise bildirdiniz. İşte en büyük ibadet, en büyük vatanseverlik budur. Siz, yaptığınız hizmetlerle insanların hayatını kurtarıyorsunuz. Bunu dinimiz de çok kutsal sayar. O yüzden birlikte hareket edelim."


FETÖ'nün kamudaki birçok kuruma olduğu gibi emniyet teşkilatına da sızdığını hatırlatan Aşkın, "Bugün içimizdeki bu hainlerin önemli bir kısmı temizlendi. Halen daha mücadelemiz kararlılıkla sürüyor. Dolayısıyla İzmir'de şu anda olması gereken personel sayımızın yüzde 30 altında personelle çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl içerisinde yeni alımlarla personel sayımızda artış olacak" dedi.


Davut CAN / İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS