İzmir'e dijital dönüşüm merkezi kurulacak (2)

İzmir'e dijital dönüşüm merkezi kurulacak (2)

İzmir'e dijital dönüşüm merkezi kurulacak (2) 'İZMİR BU MERKEZ İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTANDIR' Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın, aralarında İzmir'in de yer aldığı 5 ilde dijital dönüşüm merkezi açılacağını ilan etmesi, İzmir iş dünyasından olumlu tepki aldı.

İzmir'e dijital dönüşüm merkezi kurulacak (2)

'İZMİR BU MERKEZ İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTANDIR'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın, aralarında İzmir'in de yer aldığı 5 ilde dijital dönüşüm merkezi açılacağını ilan etmesi, İzmir iş dünyasından olumlu tepki aldı. Kararı sevinçle karşıladıklarını vurgulayan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, kentin potansiyeli itibarıyla çok verimli çalışmalar imza atacağına inandığını söyledi. Bu haberi müjde olarak gördüklerini dile getiren Özgener, "2012 yılında dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın sayesinde Türkiye’deki önemli GSM firmalarının dijital hafızasını saklayacak olan Kod-A Dijital Arşivleme Merkezi için İzmir seçilmişti. Biz o zaman da bu gelişmeye çok sevinmiştik. İzmir, yetişmiş insan kaynağı, lojistik olanakları ve bilgi birikimi ile bu merkez için biçilmiş kaftandır. Bu merkez de aynı şekilde İzmir’de beklenen sıçramayı yaratacak, potansiyelini kullanmasını sağlayacak bir mihenk taşı olacaktır. Böylelikle İzmir, ülkemizin nihai hedefi olan 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme amacına da katkı koyduğu için onur duyacaktır. Emeği geçenlere çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

'DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZLERİ ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENECEK'

İzmir'in sahip olduğu sanayi  ve teknoloji altyapısı ile, teknoparkları, organize sanayi bölgeleri ve serbest bölgeleri ile Dijital Dönüşüm Merkezi'ne sahip olmayı hak eden illerin başında geldiğine işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir'in ekonomik zenginliği ve insan kaynakları varlığı ile Dijital Dönüşüm Merkezi'ni katma değerli üretim için kuluçka merkezi konumuna getireceğini dile getirdi.  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katıldığı TÜSİAD'ın Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri'nde İzmir'in de aralarında bulunduğu beş ilde dijital dönüşüm merkezi açacaklarını söylemesi Egeli ihracatçılar tarafından sevinçle karşılandı. Geçmiş dönem Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Faruk Özlü'nün İzmir ziyaretinde İzmirli ekonomi kurumlarının temsilcileri ile yaptığı toplantıda İzmir'e Dijital Dönüşüm Merkezi kurulmasının gündeme geldiğini hatırlatan Eskinazi, "Bu konu ilk gündeme geldiği günde İzmir'de büyük bir heyecana ve mutluluğa yol açmıştı. İzmir'de 64 sanayi kolunda üretim ve ihracat yapılıyor. Dijital Dönüşüm Merkezi ile Endüstri 4.0'ın gereklerini hakkıyla yerine getirerek üretim ve ihracat yapacağız. Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerinden birisi de, ihracatta ortalama ihraç fiyatının kilogram değerini 1.6 dolar seviyesinden 3 dolara çıkarmak. Dijital Dönüşüm Merkezleri bu anlamda önemli bir misyon üstlenecek" şeklinde konuştu.

'ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM'

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, çağın bilgi çağı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

""elişen robot ve sensör teknolojileri, nesnelerin interneti ya da daha geniş tanımıyla big data, bize yepyeni bir dünya vadediyor. 2020'den sonra 50 milyar makinenin endüstriyel internetle birbirine bağlanacağı ve bu sayede ortaya 9 trilyon dolarlık ilave ekonomik değerin çıkacağı öngörülüyor. Türkiye olarak, Sanayi 4.0 olarak da ifade edilen bu büyük değişimin dışında kalmamamız adına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın, aralarında İzmir'in de yer aldığı 5 ilde dijital dönüşüm merkezi açılacağını ilan etmesini çok ama çok önemli buluyorum. Zira boşa harcayacak zamanımız yok. Dönüşüme adapte olabilmemiz için iyi bir planlama ve doğru adımlarla yol almalıyız. Devletin bu konuda sanayicilerimize rehberlik etmek için somut adımlar atması işleri kolaylaştıracak ve ülkemizin 2023 hedefine daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. İzmir yetişmiş insan gücü, son yıllarda aldığı beyaz yakalı göçü, eğitim seviyesi ve yüksek nitelikli sanayi üretimindeki payı, lojistik alanındaki avantajları ile kısa sürede dijital dönüşümün merkez üssü haline gelebilir. Bu durum kent ekonomisini tüm paydaşlarıyla; yani sanayisi, tarımı, ticaret hayatıyla şaha kaldıracak büyük bir ivme yaratır."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS