Kaleiçi minyatürü ziyarete açıldı

Kaleiçi minyatürü ziyarete açıldı

İZMİR'in Seferihisar ilçesinin Sığacık Mahallesi'ndeki 500 yıllık tarihi olan Kaleiçi'nin minyatürü yapıldı.

İZMİR'in Seferihisar ilçesinin Sığacık Mahallesi'ndeki 500 yıllık tarihi olan Kaleiçi'nin minyatürü yapıldı. Minyatür ustası Nurettin Ataman tarafından yapılan maketin, 81 metrekare boyutuyla Türkiye'nin en büyük tek parça minyatürü olma özelliği taşıdığı belirtildi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle 1521 yılında Rodos Seferi'ne hazırlık amacıyla inşa edilen kalenin, yapımına 2014 yılında başlayan minyatürü tamamlandı. Sığacık Düz Alan Mevkii'nde yapılan minyatür, Kaleiçi'nin tüm detaylarını kuşbakışı olarak incelemeyi sağlıyor. Sadece maket bıçağı kullanılarak yapılan minyatürde 2.5 mm ithal gri mukavva, dekota levha ve ahşap kullanıldı, yol döşemeleri gerçek taştan yapıldı. Minyatür ise, dün (pazar) törenle ziyarete açıldı.

Açılışta konuşan Seferihisar Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, "Nurettin Ataman burada büyük bir Don Kişot'luk yaptı. Bu çapta, bu ölçekte Türkiye'de başka bir minyatür yok. Sığacık, bunu hak eden bir yer. Biz belediye olarak elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Kendisi 4 yıl boyunca çok ince bir emek koydu ortaya. Sonunda gelecek nesillere bırakacağımız çok hoş bir minyatür çıktı. Adeta uçaktan Sığacık'ı izliyor gibi hissediyorsunuz. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sığacık Kaleiçi, Türkiye turizmi için çok önemli bir yer. Yenileme çalışmamızın ardından çok sayıda ev pansiyonu hayata geçti. Sığacık Kaleiçi daha çok parlayacak bir yer. İçerisinde daha çok pansiyon, restoran, kafeler, dükkanlar olacak. Türkiye'nin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Maketi yapan Nurettin Ataman ise, "Bu maketin bir özelliği var. Hiç makine kullanılmadı, tamamen elle yapıldı. Türkiye'nin 81 metrekare olarak tek parça en büyük minyatürü oldu. Yaklaşık 4 yılda tamamladık. Projeleri hazırlamamız biraz üzün sürdü. Buraya gelenler Sığacık Kaleiçi'ni kuşbakışı olarak görecekler. Görsel anlamda ağaçları, çiçekleri ışıklarıyla Kaleiçi'nde gördükleri her şeyi görebilecekler. Sığacık Kalesi, Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir kale. Tamamı 55 bin metrekare üzerine kurulmuş. Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle yapılmış. Ziyaretçiler gezerken bir semtte geziyor gibi hissediyor. Ama bu maket sayesinde kaleiçinde olduklarını fark edecekler. Çünkü kaleiçinde gezerken bunun tamamını görmek mümkün değil. Bu tarihi zenginliğin böylelikle tamamının farkına varılacak" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

--- KUTU ---

SIĞACIK KALEİÇİ MİNYATÜRÜ

Sığacık Kaleiçi, Kale surları ve surlar içerisindeki 284 konuttan oluşmaktadır. Minyatür, bu konutların ve sokakların tüm detaylarıyla birlikte, 1/50 ölçekte küçültülerek 81 metrekare alana oturtulması ile yapılmıştır.

ilgili haberler

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS