Menemen Plastik OSB, Yorgancılar ve Yıldırım'ı ağırladı

Menemen Plastik OSB, Yorgancılar ve Yıldırım'ı ağırladı

MENEMEN Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB) Yönetim Kurulu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ile Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'ı ağırladı.

MENEMEN Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB) Yönetim Kurulu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ile Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'ı ağırladı.


Bünyesinde faaliyete geçen fabrikaların 1300 kişiye istihdam sağladığı, biten ve devam eden inşaatlar ile birlikte bu sayının 2018 yılı sonu itibari ile 2 bin 750 kişiye çıkmasının beklendiği ve tüm fabrikalar üretime geçtiğinde ise en az 5000 kişilik istihdam hedefleyen Bölge'de katılımcılara yönelik etkinlikler devam ediyor. Ocak ayı başında tüm katılımcıları ile bir toplantı yapan MPİOSB Yönetim Kurulu, son olarak EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ve  Türkiye'de İhracata verdiği destek ve teşviklerle tanınan Türk Eximbank'ın Genel Müdürü Adnan Yıldırım'ı davet ederek Bölge sanayicileri ile buluşturdu.


Katılımın yüksek olduğu toplantıda ev sahibi olarak söze başlayan ve misafirlerine Bölgenin dünü ve bugünü hakkında bilgi veren MPİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, "Çok zor bir coğrafyada, deyim yerindeyse iğne ile kuyu kazarak OSB'mizi kurduk ve bugünlere getirdik. Tüm bu çalışmaları bir lira kredi almadan, sanayicilerimizin aidatları ile başardık. 2010 yılında ilk kazmayı vurduk, 2015 yılından itibaren sanayicilerimize tahsislerimize başladık. Bugün itibarıyla tahsisi yapılmamış tek bir parselimiz dahi bulunmuyor. Bu çalışmaları yaparken, evet, çok yorulduk. Ancak Bölgemizin bu halini gördükçe yorgunluğumuzun yerini haklı bir gurur alıyor" dedi.


Ender Yorgancılar da ilk kez yıllar önce buraya geldiğinde 'Burası nasıl OSB olacak' gibi kafasında bir sürü soru işareti olduğunu belirterek, "Ama şu an ortaya çıkan eseri gördüğümde gurur duydum. Bugüne kadar emeği geçen başta Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Müteşebbis Heyet Başkanı ve üyelerine böyle bir eseri Menemen'e, İzmir'e kazandırdıkları için teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise Türk Eximbank'ın faaliyet alanları, bugüne kadar yaptıkları ve bundan sonra yapacakları yatırımlar, ihracata destek olmak için verdikleri kredi ve teşvikler hakkında Bölge Sanayicilerini bilgilendirdi. Her zaman sanayicinin yanında olduklarını belirten Yıldırım, kredi büyüklüğünde Türkiye'nin 9'uncu bankası olduklarını, ihracat kredilerinin yüzde 46'sını Türk Eximbank'ın verdiğini belirterek, "Hedefimiz, süreçleri hızlandırmak. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığımız protokoller ile KOBİ'ler için KGF kaynağı 3 milyon TL, Hazine kaynağı ise 12 milyon TL olarak belirlendi. KOBİ dışındaki ihracatçı ve döviz kazandırıcı hizmet ihracı yapan firmalarımız da 50 milyon TL'na kadar Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilmektedir. Bu koşullar bankamızın uygun maliyetli finansal imkanlarıyla birleştiğinde ihracatçılarımız için bulunmaz bir fırsattır" diye konuştu.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS