izmir haberleri

Milli sporcudan akıllı robotik kol tanıtımı

Milli sporcudan akıllı robotik kol tanıtımı

İZMİR Enternasyonal Fuarı'nda açılan bir stantta yer alan 'Akıllı robotik protez el ve kol'un tanıtım modelliğini, doğuştan sol kolu ve ayakları olmayan ve protez kullanan Paralimpik Yüzme A Milli Takımı sporcusu Muhammed Ali Aydın (22) yaptı.

Bu yıl 87'incisi düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı, 'teknoloji' ana teması ile kapılarını açtı. Bilgisayar mühendisi Semih Çelik ve elektronik alanında yüksek lisans yapan ekip arkadaşı Erdem Tatlı'nın, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde kurdukları şirket bünyesinde geliştirdikleri 'Akıllı robotik protez el ve kol' da fuarda ilgi çeken yeniliklerden biri oldu. Akıllı robotik protez el ve kolun tanıtımı için modelliğini ise doğuştan sol kolu ve ayakları olmayan, protez kullanan Paralimpik Yüzme A Milli Takımı sporcusu, çok sayıda madalya sahibi Muhammed Ali Aydın üstlendi.

Geliştirdikleri protez ile ilgili bilgi veren Semih Çelik, akıllı robotik protez konseptlerinin yapay zeka ve görüntü işleme algoritmaları ile desteklenen yarı otonom bir robot kol protezi olduğunu söyledi.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS