Mobilya OSB için Torbalı seçeneği

Mobilya OSB için Torbalı seçeneği

İZMİRLİ mobilyacılar, bir organize sanayi bölgesi (OSB) çatısı altında buluşup katma değerli üretim yaparak ihracatı artırmayı hedefliyor.

İZMİRLİ mobilyacılar, bir organize sanayi bölgesi (OSB) çatısı altında buluşup katma değerli üretim yaparak ihracatı artırmayı hedefliyor. Yapılan fizibilite sonucunda Mobilya OSB'nin yeri konusunda Torbalı seçeneği öne çıktı.

İzmir mobilya sektörünün üretim ve lojistik sorunlarını çözmek için geliştirilen Mobilya Organize Sanayi Bölgesi projesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Türkiye'nin ihracat hedeflerine ulaşabilmesi yolunda büyük önem taşıyan katma değerli mobilya ihracatına Torbalı'nın ev sahipliği yapması planlanıyor. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Organize Sanayi Bölgesinin kurulabileceği yer konusunda Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun'un önerisi, Torbalı OSB bitişiğindeki 830 dönüm hazine arazisinin yanı sıra diğer alternatif araziler de bulunduğunu ifade etti. Yağcı, Ege İhracatçı Birlikleri'nin ev sahipliğinde Torbalı Ticaret odası yetkilileri ve meclisi üyesi Latif Özbek, sektör temsilcileri ve AK Parti İzmir Milletvekili M. Atilla Kaya'nın katılımı ile gerçekleşen toplantıdan, Mobilya OSB'nin Torbalı'da önerilen arazide kurulmasına yönelik bir görüş birliği çıktığını kaydetti.

Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Mobilya OSB konusunda görüş alışverişi için Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun'u ziyaret etti. Ziyarette iki başkan Torbalı OSB bitişiğindeki 830 dönümlük Hazine arazisinin mobilya sektörüne yönelik OSB'nin ikinci etabı olarak planlanması ve Torbalı OSB Yönetimi ve Torbalı Belediyesi ile görüşmeler yapılması konusunda görüş birliğine vardı.

MOBİLYA OSB İLE KATMA DEĞERLİ ÜRETİM

Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmasının hayal olmadığını ifade eden Yağcı, "Tüm sektörlerimizde katma değerli üretimi artırabilirsek 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşabiliriz. Bu nedenle mobilya sektöründe üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Katma değerli mobilya üretimi için, gerek üretim için yeterli alan, gerekse lojistik açısından Torbalı'nın uygun olduğunu düşünüyoruz. Mobilya üreticilerimiz ve ihracatçılarımız Torbalı'da kurulacak Mobilya OSB ile katma değerli ürün üretimine hız verebilirler" diye konuştu.

Mobilya OSB'nin Torbalı Organize Sanayi Bölgesi'nin 2. Etabı içerisinde yer almasının kuruluş süreçlerini hızlandıracağı da ifade edildi.

TORBALI TİCARET ODASI'NDAN DESTEK

Mobilya OSB ile ilgili desteklerini belirten Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun ise proje ile ilgili olumlu düşüncelerini paylaşarak, sürece destek olacaklarını ifade etti. Mobilya OSB projesi için tüm paydaşlar ile iletişimin sürdürülerek, sürecin hızlı bir şekilde yürütülmesi planlanıyor.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS