Tire’deki jeotermal izni meclis gündeminde

Tire’deki jeotermal izni meclis gündeminde

İZMİR’in Tire ilçesi Başköy mahallesi Yayla Yakası mevkisinde, jeotermal kaynak aramak için sondaj çalışmasına başlamak isteyen bir firmanın, İzmir Valiliği’ne yaptığı ÇED başvurusu, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından Meclis’e taşındı.

İZMİR’in Tire ilçesi Başköy mahallesi Yayla Yakası mevkisinde, jeotermal kaynak aramak için sondaj çalışmasına başlamak isteyen bir firmanın, İzmir Valiliği’ne yaptığı ÇED başvurusu, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından Meclis’e taşındı. Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.


Tire’de bir firmanın, incir, zeytin ve ceviz ağaçlarının bulunduğu alanda jeotermal kaynak aramak için yaptığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.  Aynı zamanda TBMM Çevre Komisyonu Üyesi olan Murat Bakan, projeye ÇED olumlu görüşü verilmemesi gerektiğini belirtti. CHP’li Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Tire Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü’nün, proje için verdiği olumlu görüşü eleştirerek, "Toprağın sıyrıldığı bölgede incir ve zeytin ağaçlarının kuruyacağı tartışmasız bilimsel gerçek iken mülki idare bu işleme nasıl izin vermiştir" dedi. Sondaj çamurunun hangi koşullarda nerede depolanacağını da soran Bakan, soru önergesinde şunlara yer verdi:


"Projenin çevreye vereceği zarar nasıl önlenecektir? Jeotermalden enerji üretimi esnasında açığa çıkan buhar ve akışkanların çevrede yaşayan insan, hayvan ve bitkiler üzerinde zararları tartışmasızdır. Bakanlığınız JES’lerden enerji üretimi planlamasında doğa, insan, tarım, çevre ve ekolojik dengeyi dikkate almakta mıdır?"


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS