Usta oyuncu Tamer Levent: Sanat nedir bilmiyoruz

Usta oyuncu Tamer Levent: Sanat nedir bilmiyoruz

İZMİR'in Karşıyaka ilçesindeki bir kafede Çağdaş Drama Derneği oyuncuları ve sevenleriyle buluşan ünlü oyuncu Tamer Levent, insanların sanatı kavram olarak bilmediklerini ama üzerine konuştuklarını söyledi.

İZMİR'in Karşıyaka ilçesindeki bir kafede Çağdaş Drama Derneği oyuncuları ve sevenleriyle buluşan ünlü oyuncu Tamer Levent, insanların sanatı kavram olarak bilmediklerini ama üzerine konuştuklarını söyledi.

Usta oyuncu Tamer Levent, bir kafedeki 'Tadı Damak'ta Sohbetler' adı altında düzenlenen buluşmanın konuğu oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin kurucusu, tiyatro kuramcısı, yazar Prof. Dr. Özdemir Nutku ile eşi Prof. Dr. Hülya Nutku'nun yanı sıra söyleşiye çok sayıda tiyatrosever katıldı. Son derece sıcak ve samimi bir ortamda sevenleriyle, dostlarıyla sohbet etme imkanı bulan Tamer Levent, sanat ve tiyatro üzerine son derece detaylı ve ilginç bilgiler paylaştı. Bugüne kadar birçok ülkede drama atölye çalışmaları yapan Levent, Türkiye'de sanat kültürü olmadığını, dramın da acıklı olan olarak bilindiğini söyledi.

Bir dönem Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde de bulunan usta oyuncu Levent, "Türkiye'de sanat, kavram olarak da bilinmiyor. Sanat sanat deniyor ama anlamı bilinmeden kullanılıyor. Kelimenin etimolojisini bilmiyoruz. Araştırma yapmayı sevmediğimizden sanatın anlamını da araştırmadan kullanıyoruz" dedi. Kelimenin etimolojik açıklamasını da yapan Levent, sanatın Arapça'dan geldiğini, Arapça kökeninin san'a olduğunu ve yapmak anlamına geldiğini kaydederek, "Türkçede zamanla san'a, sanat olmuş. Bir işi ustalıkla yapmak sanat yapmaktır. 16. yüzyıldan sonraki akımlarda ise 'sanat' bir düşünme biçimi süreci olarak ele alınmıştır. Biz ise sanatı; üretim olarak, müzik, resim, tiyatro olarak algıladık" diyerek sanat kavramına açıklık getirdi. Antik Yunan filozofu Aristoteles'in de Poetika kitabında sanatın bir eseri inceleme biçimi olarak ele alındığını, bu şekilde tarif ettiğini belirten Levent, "Bir eser iyi mi, güzel mi, doğru mu diye bu açılardan inceleniyordu. 21. yüzyılda ise sanat süreç demektir. O süreç olmadan ürün olmaz ürün de bu sürecin sonucudur" dedi.

ÖZDEMİR HOCAYLA SANATA EVET

Dramın ise acıklı olan değil, durum anlamına geldiğini, sahnede oynanmak üzere yazılmış eserin dram olduğunu dile getiren Tamer Levent, konukların sorularını da yanıtladı. Türkiye'de tiyatronun ve sanatın geldiği noktayı da değerlendiren Levent, Türkiye'de şu anda sanat, sanat kavramı ve tiyatronun olmadığını söyleyerek, "Toplum, sanatın ne olduğunu bilmiyor. Yaptığı güzel bir şeyin de sanat olduğunu bilmiyor" dedi. Keyifli geçen iki saatlik söyleşinin ardından usta oyuncu Ankara'da Özdemir Nutku'nun da öğrencisi olmaktan büyük onur duyduğunu dile getirerek, Özdemir Nutku ile her zaman temas halinde kaldığını ve kafasındaki düğümleri çözmede çok katkısı olduğunu belirterek, "Özdemir Hocayla birlikte olmak sanata 'Evet'tir" dedi.

ÖNEMLİ İSİMLER GELİYOR

Tiyatro oyuncusu ve kafenhin sanat koordinatörü Metin Güler, İzmirlileri her ay sanatın çeşitli alanlarında birbirinden başarılı isimlerle buluşturduklarını belirterek, sanatla yaşamı kaliteli kılmaya özen gösterdiklerini söyledi. Güler, hem yetişkinleri hem de çocukları sanatla ve sanatçılarla buluşturmaya devam edeceklerini dile getirdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS