Vikingleri Egeli konfeksiyoncular giydirecek

Vikingleri Egeli konfeksiyoncular giydirecek

TÜRKİYE'nin ihracatında lokomotif sektörlerin başında gelen hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, pazar payını arttırmak için, halihazırda vatandaşlarının yüzde 10'unu giydirdiği Danimarka'ya gidiyor.

TÜRKİYE'nin ihracatında lokomotif sektörlerin başında gelen hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, pazar payını arttırmak için, halihazırda vatandaşlarının yüzde 10'unu giydirdiği Danimarka'ya gidiyor.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) tarafından, Ticaret Bakanlığı destekli sürdürülen Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi kapsamında 11 ihracatçı firma Danimarka pazarına yönelik 7-9 Ağustos 2018 tarihleri arasında 'iş ve inceleme gezisi' düzenliyor. Danimarka'da faaliyet gösteren paydaşları ile görüşmeler yapacak olan Egeli konfeksiyoncular, bu süreçte pazarın dinamiklerini ve güncel moda trendlerini yerinde görmeyi planlıyor.

5 MİLYAR DOLARLIK PASTADAKİ PAYLARINI ARTTIRMAK İSTİYORLAR

Danimarka'nın dünya hazır giyim ve konfeksiyon ithalatında 4.8 milyar dolarla 19'uncu sırada yer aldığını ve artış trendine sahip olduğunu belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, 2021 yılında 5 milyar dolar hacmini geçmesinin beklendiğini söyledi. Bu pazardan aldıkları payı arttırmak için Danimarka'ya yönelik inceleme gezisi düzenlediklerini kaydetti.

HER 100 DANİMARKA'LIDAN 10'UNU TÜRK KONFEKSİYONCULAR GİYDİRİYOR

Türkiye'nin yüzde 9.5 pay ile Çin ve Bangladeş'ten sonra Danimarka'nın üçüncü büyük tedarikçisi konumunda olduğu bilgisini paylaşan Sertbaş, "Danimarka'ya 2017 yılında 393 milyon dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı gerçekleştirdik. Türk hazır giyim sektörünün 2017 yılında gerçekleştirdiği 17 milyar dolarlık ihracatın ülkeler sıralamasına baktığımız zaman Danimarka 10'uncu büyük pazarımız konumunda" diye konuştu.

DANİMARKA, KUZEY AVRUPA'DA MODAYA YÖN VERİYOR

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği üyelerinin 2017 yılında Danimarka'ya 39 milyon dolarlık ihracata imza attığını dile getiren Sertbaş şöyle devam etti:

"Danimarka tasarım ve markalaşma açısından özellikle Kuzey Avrupa'da lider konumda. Moda sektöründe trend belirleyici bir niteliği var. O nedenle Danimarka pazarı hazır giyim ihracatımız açısından stratejik öneme sahip. İş ve inceleme gezimize firmalarımızın tasarımcıları da katılıyor. Tasarımcılarımız, Danimarka'nın moda trendlerini yerinde görecek, dönüşte yapacakları tasarımlarla Danimarka ve Kuzey Avrupa ülkelerinin beklentilerine uygun ürünler sunma fırsatını yakalayacağız. Danimarka temaslarımızın ikinci ayağında 2018 yılı sonuna doğru sektörel ticaret heyeti organizasyonu düzenleyeceğiz. İki organizasyonun sonunda Danimarka'ya ihracatımızda önemli artış bekliyoruz."

Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi ile Danimarka ve Kuzey Avrupa pazarındaki Türk hazır giyim sektörünün varlığını artırmak ve bunu sürdürülebilir hale getirmek hedefinde olduklarının altını çizen EHKİB Başkanı Sertbaş, inceleme gezisi sırasında zincir mağazaları bulunan markaların ziyaret edileceğini de sözlerine ekledi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS