Yüksek katma değerli ürün ihracatı için ortak hareket edilecek

Yüksek katma değerli ürün ihracatı için ortak hareket edilecek

TÜRKİYE'de 71 bin ihracatçının bağlı olduğu Ekonomi Bakanlığı ile Ege Bölgesi'nde 8 bin ihracatçıyı çatısı altında buluşturan Ege İhracatçı Birlikleri, ihracatta yaşanan sorunların çözümü için kolları sıvadı.

TÜRKİYE'de 71 bin ihracatçının bağlı olduğu Ekonomi Bakanlığı ile Ege Bölgesi'nde 8 bin ihracatçıyı çatısı altında buluşturan Ege İhracatçı Birlikleri, ihracatta yaşanan sorunların çözümü için kolları sıvadı.


Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki sanayi ürünleri ve tarım ürünleri ihraç eden ihracatçı birlikleri başkan ve başkan yardımcıları ile Ekonomi Bakanlığı bürokratları İzmir'de ihracatta yaşanan sorunların çözümü için bir araya geldi. Sanayi ve tarım başlıklı iki ayrı oturumda sorunları masaya yatıran EİB başkanları ve Ekonomi Bakanlığı bürokratları yüksek katma değerli ürün ihracatına yoğunlaşma konusunda fikir birliğine vardı.


ESKİNAZİ, "EKONOMİ BAKANLIĞI EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ"


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi önderliğinde tüm ihracatçı birliklerinin etle tırnak gibi çalıştığını, Ekonomi Bakanlığı nezdinde ihracatçıların sorunlarını hızlıca çözen bir irade ile muhatap olduklarını, ihracatçıların diğer bakanlıklarla olan konularının çözümünde de Ekonomi Bakanlığı'nın en büyük destekçileri olduğunu kaydetti. Türkiye'nin 2023 yılı için önemli hedefleri olduğunu hatırlatan Eskinazi, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme, 10 tane dünya markası çıkarma, kişibaşı milli geliri 25 bin dolara taşıma, dünya ihracatından yüzde 1.5 pay alma gibi önemli hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşmanın yolu katma değerli ürün ihracatından geçiyor. Bugün ortalama ihraç fiyatımız kilogram başına 1.5 dolar, bu rakamı 3 dolar seviyesine çıkarmamız gerekiyor. Ekonomi Bakanlığı ve diğer bakanlıklarla işbirlikleri bu hedeflere ulaşmada çok önemli misyon üstlenecek. Ekonomi Bakanlığı bürokratlarına Ramazan Bayramına saatler kala İzmir'e gelip bizimle birlikte oldukları için ayrıca teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


CELEP; "YENİ PAZARLARA AÇILMALIYIZ"


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep ise; ihracat hedeflerine ulaşmak için yeni ihraç pazarlarının önemine değindi. Celep, "Avrupa'nın dışında çıkmak zorundayız. Asya pasifik pazarına açılmalıyız. Bu nedenle URGE projesini devreye soktuk. Turquality projesini devreye soktuk. Ürünlerimiz değerli ancak bunları katma değerli hale getirip döviz girdisini artırabiliriz" diye konuştu.


YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRÜN ÇAĞRISI


Türk üzümünün ortalama ihraç fiyatının ton başına 1750 dolar olduğu bilgisini veren Celep "ABD üzümünü 4 bin bin dolara satıyor. Şili, Güney Afrika 2 bin 700 dolara satıyor. İran bile bizden yüksek ürün satabiliyor. Bizim pazarlama algısını artırabilecek bir konsensus oluşturmamız lazım. Ekonomi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tüm paydaşların katımı ile bunu sağlayabiliriz" dedi.


Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu yıl kuru üzüm alımında müdahil olarak Türkiye'de hammadde fiyatlarının ilk etapta gerilemesini önlediğini, sonraki süreçte fiyatların artışına katkı sağladığını hatırlatan Celep, "TMO'nun 2018 yılında çekirdeksiz kuru üzüm müdahale alımı yanında kuru kayısıda da müdahale alımı yapması fiyat istikrarını, sürdürülebilirliği ve güveni oluşturacaktır. İstikrar sağlandığı takdirde kuru meyve sektöründe 300 milyon dolar ilave katma değer sağlamamız mümkün. TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu'na son günlerde bu beklentimize cevap veren açıklamaları nedeniyle sektörümüz adına teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


Tarım ürünleri ihracatında ilaç kalıntılarının büyük problem olduğuna işaret eden EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Celep, bunu engellemek için de üretim bölgelerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Birol Celep, Türkiye'nin özellikle yoğun tarım ürünleri ihraç ettiği ülkelerde tarım ataşesi istihdam etmesini de talep etti.


Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, alfatoksin ve diğer pestitistler konusunun ciddi bir sorun olduğunu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu konuda bir ilaç takip sistemi oluşturduğunu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın da benzer bir sistem üzerine çalıştığını kaydetti. İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Daire Başkanı Alper Eriten de orta ve uzun vadede ilaç kalıntısını sorun olmaktan çıkarmak için çalıştıklarını dile getirdi.


Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hakan Akgün ise, Ekonomi Bakanlığı'nın tarım ürünleri ihracatçılarına yeni ihraç pazarları kazandırma konusunda yaptığı çalışmaları özetledi. Çin ile süt ürünleri ve antep fıstığı ihracatı için protokol imzalandığını söyledi.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS