Göksun'a soğuk hava deposu

Göksun'a soğuk hava deposu

KAHRAMANMARAŞ Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliğiyle, elması ile dünyaca ünlü Göksun'un Çardak Mahallesi'ne inşa edilecek atmosfer kontrollü soğuk hava deposunun temelini törenle atıldı.

Ömer KOÇ/ GÖKSUN (Kahramanmaraş), (DHA)- KAHRAMANMARAŞ Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliğiyle, elması ile dünyaca ünlü Göksun'un Çardak Mahallesi'ne inşa edilecek atmosfer kontrollü soğuk hava deposunun temelini törenle atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, deponun 100 günde tamamlanacağını söyledi.
TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Göksun Kaymakamı Hüseyin Aydın, ilçe belediye başkanları ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konulmasını yapan Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Göksun elmasının tadının, reyhasının ayrı bir özelliği olduğunu belirirken, şehrin en önemli sorunlarından bir olan soğuk hava deposu sorununun Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin DOĞAKA katkılarıyla çözdüğünü söyledi. 
Göksun Kaymakamı Hüseyin Aydın da, aynı zamanda bir ekonomist olduğunu belirterek büyük ölçekte üretimi etkileyen, üretimi artırmayı sağlayan tesislerin yapılmasının çok önemli olduğunu ve böylesine önemli bir tesisin açılışına katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
"100 GÜNDE BİTECEK"
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise konuşmasında ilk olarak büyükşehir olarak Göksun'a yaptıkları yatırımları hatırlattı. Daha sonra yapılacak tesis hakkında bilgi veren Erkoç, Göksun elmasının dünyaca ünlü olduğunu ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığını ifade etti. Bu nedenle elmanın merkezi konumunda olan bölgeye bu yatırımın yapılmasının şart olduğunu, bu kapsamda başlattıkları çalışmanın sonunda tesisin deposunu atacaklarını söyledi. Erkoç, sözlerine şöyle devam etti:
"Bu tesisi 100 günde bitireceğiz inşallah. Hamdolsun Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın 100 günlük eylem planında bu açıklandı. Bizim bir projemizin o 100 günlük eylem planına girmesi de bizi onure etti. Biz de bu tesisi bu kışa yetiştireceğiz. Buraya yapılacak olan tesisin bir özelliği ile atmosfer kontrollü olması. Yani elma haricinde yetiştirilen diğer meyvelerinde burada muhafaza edilebilmesi demektir."
Milletvekilleri Celalettin Güvenç ile İmran Kılıç'ın birer konuşma yaptığı törende Göksun Ziraat Odası Başkanı Selim Yüce, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'a bir tablo hediye etti.
10 MİLYON LİRAYA YAPILACAK
Daha sonra butona basılarak tesisin temeli atıldı. 100 günde bitirilmesi hedeflenen ve 8 bin metrekarelik alana yapılacak  olan tesisin 3 bin 750 metrekare kapalı alan bulunacak. 10 milyon liraya mal olacak tesiste 15 soğuk hava deposu, idari bina, personeller için giyinme odaları gibi bölümler yer alacak.
FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS