Kahramanmaraş'ta 400 yetim ve öksüze iftar

Kahramanmaraş'ta 400 yetim ve öksüze iftar

KAHRAMANMARAŞ milletvekilleri, protokolü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü nedeniyle 400 yetim ve öksüzle birlikte iftar yaptı.

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA) - KAHRAMANMARAŞ milletvekilleri, protokolü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü nedeniyle 400 yetim ve öksüzle birlikte iftar yaptı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Kahramanmaraş Şubesi'nin organize ettiği iftar daveti Kervanhan Dondurmaları fabrikasının bahçesinde gerçekleştirildi. Davete, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, daire amirleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yetimler ve öksüzler ile yakınları katıldı. 

İftara katılanlar yetimlerle yakından ilgilendi. Davette bir konuşma yapan Başkan Fatih Mehmet Erkoç, yetimlere verilen iftarın, Ramazan'ın ruhuna en uygun iftarlardan biri olduğunu söyledi. Bu iftarların aynı zamanda şehirdeki kardeşlik hukukun daha güçlü hale gelmesi, insanların birbirlerine sahip çıkmaması açısından da son derece önemli olduğunu kaydeden Erkoç, "Tabi, yetimler bize inançlarımızın emaneti, bizim medeniyetimizin, maneviyatımızın bize emaneti. Gönül coğrafyamızda çok büyük kanayan yaralar var. Suriye'de, Filistin'de, Irak'ta, Uzak Doğu'daki Arakan başta olmak üzere Afrika'da,ü dünyanın dört bir yanında mazlum kardeşlerimiz var. Şehrimize sığınan mazlumlar ve yetimler var. Biz de Kahramanmaraş olarak hem bir nebzede olsa şehrimizdeki kardeşlik hukukunu güçlendirerek, dayanışma ruhunu artırarak burada bir nebzede olsa şehrimize hem sığınan insanlar açısından bu iftarı gerçekleştirdik. İnşallah biz, birlik ve beraberliğimiz arttığında, dertlerimizle dertlendiğimizde, kimsesizlerin kimi olduğumuzda her şeyin çok daha iyi olacağına inanıyorum" diye konuştu.

İHH İnsani Yardım Derneği Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Yusuf Bülbül ise, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın İslam İşbirliği Teşkilatı'na 2013'te yaptığı teklifle Ramazan Ayı'nın 15'inci gününün Dünya yetimler Günü olarak ilan edildiğini belirterek şunları söyledi:

"Bütün dünyada şu anda 15 ramazan Yetimler Günü olarak kutlanıyor. Bizde İHH olarak Kahramanmaraş'ta 500'e yakın yetimimizi sürekli ve düzenli destekliyoruz. Bugün burada bu yetim çocuklarımızla birlikte iftar yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi sadece iftar yapmak için burada değiliz. Biz aynı zamanda bu yetim gerçeğine farkındalık oluşturmak amacıyla da bu programları düzenliyoruz. Maraş'ta 250'den fazla yetimimize bayramlık hediye ettik, Ramazan kumanyalarını verdik. Bunun dışında da bu yetimlere sponsorlar aracılığıyla destek vermeyi amaçlıyoruz. Bu münasebetle Kahramanmaraş halkına yetimlerimize destek vermelerini, bizleri yalnız bırakmamalarını istirham ediyorum."

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS