Mahçiçek'ten 'Srebrenitsa mesajı

Mahçiçek'ten 'Srebrenitsa mesajı

KAHRAMANMARAŞ'ın merkez Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 23 yıl önce Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde 8 bin 372 kişinin Sırplar tarafından katledilmesinin yıldönümüyle yayınladığı mesajında, Srebrenitsa Katliamı'nın insanlık tarihinin en acı soykırımlarından biri olduğunu söyledi.

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ'ın merkez Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 23 yıl önce Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde 8 bin 372 kişinin Sırplar tarafından katledilmesinin yıldönümüyle yayınladığı mesajında, Srebrenitsa Katliamı'nın insanlık tarihinin en acı soykırımlarından biri olduğunu söyledi.

11 Temmuz 1995'te yaşanan Srebrenitsa Katliamı'nın 23'üncü yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlayan Hanefi Mahçiçek, binlerce Müslüman'ın Srebrenitsa'da acımasızca katledildiğini söyledi. Mahçiçek, şöyle devam etti:

"11 Temmuz 1995 yılında, Birleşmiş Milletler'in 'Güvenli bölge' ilan ettiği Srebrenitsa'da BM Koruma Gücü askerlerinin gözlerinin önünde gerçekleştirilen Srebrenitsa Katliamını büyük bir üzüntü ve acıyla yâd ediyoruz. İnsanlık tarihinin en acı soykırımlarından olan Srebrenitsa'nın bu acı hatırasına maalesef ki dünya şahitlik etmiştir. Müslümanlara karşı yapılan bu zulmün, bu işkencenin tarifi yoktur. Umut ediyoruz ki, dünyada bu acılar son bulsun, barış sağlansın. Onikişubat Belediyesi olarak Türkçe 'Gönüllerimiz Bir Sofralarımız Bir', Boşnakça "Jedno Srce Jedna Sofra' sloganı ile mübarek Ramazan ayında Krupa Belediyesi ile birlikte 1000 kişilik bir iftar yemeği düzenleyerek, Bosnalı kardeşlerimizle onların her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek adına bir araya geldik. Ve bundan sonraki süreçte de bu kardeşlik anlayışımız her daim devam edecektir. Bu vesileyle, son dönem insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olan bu katliamda hayatını kaybeden masum halka ve aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm Bosna halkına sabırlar diliyorum."

FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS