Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi açıldı

Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi açıldı

KAHRAMANMARAŞ'ın Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yaptırılan, kente özgü şiir, değiş, ağıt ve özel sözlerin kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması amaçlanan Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi, törenle açıldı.

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ'ın Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yaptırılan, kente özgü şiir, değiş, ağıt ve özel sözlerin kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması amaçlanan Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi, törenle açıldı.
Törende konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, şehrin tarihi ve kültürel değerleri ön plana çıkarma adına geçen yıl Mutfak Müzesi'ni açtıklarını hatırlatarak, bu müzenin hemen yanındaki başka bir konağı daha restore edip Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi'ne dönüştürdüklerini söyledi. Müze sayesinde sözün de yazının da kalıcı olacağını ifade eden Okay, şöyle devam etti:
"Kahramanmaraş Valiliğimiz ile birlikte SODES projesi kapsamında Somut Olmayan Korunması ve yaşatılması oldukça güç olan soyut mirası korumak ve yaşatmak üzere bu müzeyi hayata geçirdik. Burada derlenecek olan veri ve değerler korunmak üzere Maraş Araştırmalar Merkezine gönderilecektir. Geçmişten günümüze aktarılan değerlerin korunması ve tanıtılmasında müzemiz etkin rol oynayacaktır. Şehrimizde bulunan bütün öğrencilerin en az bir kere burayı ziyaret etmesine yönelik proje hazırlıyoruz."
Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile müzenin açılışı yapılıp davetliler müzeyi gezdi. Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi'nin açılış törenine; AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İmran Kılıç, Ahmet Özdemir, Habibe Öçal, Mehmet Cihat Sezal, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
FOTOĞRAFLI
 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS