İYİ Parti’ye geçen Arık: Sayın Akşener, ‘Tarih sizleri altın sayfasına yazacaktır’ dedi.

  İYİ Parti’ye geçen Arık: Sayın Akşener, ‘Tarih sizleri altın sayfasına yazacaktır’ dedi.

İYİ Parti’nin seçime katılabilmesi için CHP’den, İYİ Parti’ye geçen 15 Milletvekili arasında yer alan Kayseri Milletvekili Çetin Arık, o süreçte yaşananları anlattı.

Cafer ZENGİN/KAYSERİ, (DHA)-İYİ Parti’nin seçime katılabilmesi için CHP’den, İYİ Parti’ye geçen 15 Milletvekili arasında yer alan Kayseri Milletvekili Çetin Arık, o süreçte yaşananları anlattı. “Genel Başkanımız bize parti mi, vatan mı?” diye sordu diyen Arık, “Biz de tabiî ki vatan dedik ve bu kararı aldık. Duygusal, gözyaşlarının olduğu bir ortamdı. Tabii ki kolay olmadı o imzayı atmak, partimden istifa ediyorum ve başka bir partiye geçiyorum demek,  ama kafamı yastığa rahat koyuyorum” dedi. Arık, İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener’in de telefonla kendisini aradığını belirterek, “Bana, Sayın Akşener, Allah razı olsun sizlerden Türkiye adına böyle bir karar aldınız. Ne kadar zor bir karar verdiğinizi  biliyorum. Tarih sizleri altın sayfasına yazacaktır ifadelerini kullandı” şeklinde konuştu.


 


Kayseri’de uydudan yayın yapan 38 Kent TV’ye telefonla bağlanan Arık, “Bize parti yöneticilerimiz parti mi, vatan mı? diye sordu. Biz de tabiî ki vatan dedik” diye konuştu. İYİ Parti’ye geçiş süreci ve sonrasında yaşananları anlatan Milletvekili Arık, “CHP Milletvekilleri, Türkiye’nin, demokrasinin önünü açma adına bunu yaptı. Yüksek Seçim Kurulu’nda bizim de temsilcimiz var. Oradan aldığımız bilgi İYİ Parti’nin seçimlere katılmayacağı yönündeydi. O gün grup başkanvekilimiz gece acilen aradılar ve  Ankara’da olmamızı istediler. Bende aciliyeti sordum. Çünkü Genel Başkanımız  Kayseri’de il başkanları toplantısı yapacak  ve ona hazırlanıyorum acil değilse, çalışmalarıma devam edeyim dedim, ama acil gelmeniz lazım dediler. 15 arkadaşımızın da hiçbirinin birbirinden haberi yok. Ben  sadece kendim çağrıldım diye düşünüyorum, diğer arkadaşlar da öyle. Tabii merak ediyoruz, nedir bu aciliyet. Bize o gün söz konusu vatan dendi. Bugün Türkiye bu noktada, tek adam rejimi ile karşı karşıya ve gidişat da  belli. Bunun yanında İYİ Parti’de seçilmeye katılamayacak, bu nedenle siz 15 Milletvekilimiz Genel Başkanımızın bire bir belirlediği isimlersiniz. Genel Başkanımız sizden fedakarlık istiyor. Ve ‘vatan mı parti mi?’ diye bir tercih yapmanızı isteyecek.  Biz her Cumhuriyet Halk Partili önce vatan deriz. Söz konusu vatansa gerisi teferruat diyenleriz. Bizim İYİ Parti’ye geçmemizin nedeni bu. İYİ Parti, Türkiye’de kongrelerini tamamlamış, Meral hanım MHP’nin kongresini de toplamaya çalıştı. Delegeler toplantı ama kongre yapılmayacak dendi. Gerçekten milli iradenin sandığa yansımasını istiyorsak, İYİ Parti’nin seçimlere katılması lazım” şeklinde konuştu.


“Önce vatan diyerek Genel Başkanımızın talimatıyla duygusal anlar yaşarak, üzülerek İYİ Parti’ye geçmiş olduk” diyen Milletvekili Arık,  şunları söyledi: “Şu anda Türkiye’nin 4 bir yanından telefonlar alıyorum. CHP’li, İYİ Partili, AKP’li, MHP’li çok sayıda arayan oldu ve doğru olanı yaptınız dediler. İşte er meydanı dediler. Seçim tarihi olarak, üniversite sınavının yapıldığı günü belirlediler. Üniversite sınavı streslidir, yaşayanlar bilir. Biran önce olsun da, bitsin ve normalleşelim denir. Sayın Cumhurbaşkanı Üniversite sınavını yaşamadığı için o çocukların sınavı görmezden gelindi ve 1 hafta ertelendi. Bu gençler de seçimde gereken cevabını verecektir. Çocukların sınavının olduğu gün neden seçim tarihi alındı?”


“İYİ PARTİ’YE GEÇEN 4 ARKADAŞIMIZ GENEL BAŞKANIMIZIN BAŞ DANIŞMANI”


Türkiye’de demokrasi ayıbının yaşanmaması için bu girişimde bulunduklarını kaydeden Milletvekili Arık,  şunları söyledi:  “O gün duygusal bir ortam oluştu. Genel başkan yardımcılarımız, grup başkan vekillerimiz ordaydı. O an biz, neden diye kendi kendimize sorguladık. Genel Başkanımızın en yakınındaki isimler de biziz. Şu ana kadar Meclis’teki devamlılığımız, bölgedeki çalışmalarımız göz önüne alındı ve bu doğrultuda bu fedakarlığı bizden istendi. İYİ Parti’ye geçen 4 arkadaşımız genel başkanımızın baş danışmanı. Ve o gün demokrasi adına, ülke adına karar vermeniz lazım. Süreç hızlı ilerliyor ve siz bir partiye geçeceksiniz. ‘Vatan mı parti mi?’ genel başkanımız böyle söylüyor, dendiğinde  söyleyecek bir şey yok. Duygusal, gözyaşlarının olduğu bir ortamdı. Tabii ki kolay olmadı o imzayı atmak, partimden istifa ediyorum ve başka bir partiye geçiyorum demek,  ama kafamı yastığa rahat koyuyorum, bunu söyleyebilirim. CHP’nin Türkiye’de demokrasinin önünü açtığını anlatan Arık, “Sayın Cumhurbaşkanı yasaklıyken, bu konuda adım atan CHP’ydi. CHP herkesin partisidir, halkın partisidir. CHP Milletvekilleri ortada haksızlık varsa, o haksızlığı giderme adına, ne adım atması gerekiyorsa, o adımı atanlardır. Bunun adı AKP olur, İYİ Parti olur, MHP olur fark etmezi.Bugün Türkiye’de bir haksızlık yapılıyorsa, CHP bu haksızlığa karşı mücadele eder” şeklinde konuştu.


“HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTAN OLMADIK”


Konuşmasında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatla erken seçim açıklaması yaptığını savunan Arık, “Erken seçim açıklaması yüzde yüz talimatla yapıldı. Ağustos’ta seçim yapalım, ifadesi kendi kendine bir söylem değil, saraydan aldığı bir talimatla söyledi. Bir hafta öncesinden Cumhurbaşkanı ve Bahçeli’nin  ‘Erken seçim vatan ihanettir’ yönünde söylemleri var. Ne oldu da bu baskın seçim kararı alındı. Gerçek şu, bu iktidar artık ülkeyi yönetemiyor. Yönetme yetkisini kaybetti. Ekonomi, sağlık, eğitim, dış politika ve demokrasi, bugün demokrasi yerlerde sürünüyor, sorunlar aldı başını gidiyor. Grupta MHP’li, AKP’li vekillerin sinirlerini, ağza alınmayacak laflarını görüyoruz. Vicdanen rahatız, demokrasi adına bir karar aldık ve İYİ Parti seçimlere katılıyor. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmadık. Bu demokrasi ayıbını yaşatmamak adına adım attık. tam demokrasiyi ülkemize CHP getirecek” dedi.


“TEK ADAM VE YANCISININ OYUNUNU BOZDUK”


Kendilerine yönelik “Güneş Motel” eleştirilerine de yanıt veren Arık, “Bu açıklamalara sadece gülüp, geçeriz. Hangi maksatla geçtiğimiz ortadadır. Tek adamın ve yansıcının kurduğu bir oyun var. Biz demokrasiyi katletmedik, bu oyunu bozduk. Yaptığımız tek şey bu. Tek adam ve yancısının oyununu bozduk, tarihte bunu yazacaktır. Çünkü birinin yüzde 50’yi bulamama, diğerinin de baraja takılması yani ortada koltuk ittifakı var” ifadelerini kullandı. “Demokrasiden, hukuktan yana tavır alanlar için de b ir ittifak söz konusu  olacak” diyen Arık, “Bu demokrasi ittifakı olacak. Tek adam mı, demokrasi mi? 24 Haziran’da vatandaşlar buna karar verecek. Demokrasiden yana tavır alan partiler olarak mutlaka hamlemiz olacaktır.  Demokrasi, hukuk diyen herkesle bir aradayız” dedi.


“HİÇBİR PARTİDE ADAY DA OLMAYABİLİRİZ”


Gelecekteki durumları ile ilgili de açıklama yapan Arık, “Vatan mı, parti mi? Bu konuda tercih yapacaksınız dendiğinde,  artık Türkiye bu noktada dendiğinde hiçbir milletvekili arkadaşımız, ‘Peki ben ne olacağım?’ sorusunu sormadı. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Nasıl bir karar verilerse verilsin, biz yolumuza devam edeceğiz. Hiçbir partide aday da olmayabiliriz, belki bir sağlık bakanı olabiliriz, ama inanın biz İYİ Parti’den mi, CHP’den mi aday olacağız şeklinde bir soru bile sorulmadı. Bu ileriki süreçlerde değerlendirilecektir, biz de ona göre yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.


“GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE ARAYANLAR OLDU”


Bu yöndeki kararın alınmasının ardından Türkiye’nin dört bir yanından destek telefonları aldıklarını anlatan Kayseri Milletvekili Çetin Arık, beklenmedik bir ilgiyle karşılaştıklarını da söyledi. Arık, “İki gündür cevap veremediklerimden özür diliyorum. Gecenin geç saatlerine kadar telefonlarım susmadı. ‘CHP’nin genel başkanı çok doğru adım’ attı, ‘CHP’ ye karşı ön yargılarım kırıldı’ diyen AK Partililer de oldu. MHP tabanından çok arayan oldu, ‘kutluyoruz’ dediler. Gözyaşları içerisinde arayanlar oldu. Türkiye’nin dört bir yanından olumlu telefonlar aldık. ‘Türkiye’nin önünü açtınız’ diye telefonlar aldık. Türkiye’de ve Kayseri’de AKP 24 Haziran da büyük hezimete uğrayacaklar,  bunu inanarak söylüyorum. Biz aday oluruz, olmayız AKP umduğunu bulamayacak, biliyorum. Yoğun talep ve ilgi ile karşılaştık” dedi.


“ELİNDE BELGE VARSA AÇIKLASIN”


Arık, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin elinde belge var yönünde ortaya atılan iddialara da yanıt vererek, “Sayın Bahçeli’nin ‘Bölücülük terazisinin bir kefesinde AKP diğer kefesinde de PKK var’ diye açıklaması var. ‘Bunlar şeytanla bile ittifak kurar’ açıklamaları var. Bundan daha ağır söylemleri var, ama terbiyem müsaade etmiyor. Elinde bir belge varsa çıkıp Sayın Genel Başkanımızın ‘Man adaları’ belgelerini açıladığı gibi, işte belge bu bunlar ihanet içinde demeli.  Belge varsa elinde açıklasın, elinde belge yok,  kamuoyunu yanıltıyor” şeklinde konuştu.


“SAYIN AKŞENER ‘TARİH SİZİ ALTIN SAYFALARINDA YAZACAK’ DEDİ”


24 Haziran’da demokrasiden yana tavır alanların kazanacağını dile getiren Milletvekili Arık, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de kendisini arayarak, teşekkür ettiğini belirtti. Arık,  şunları söyledi: “24 Haziran’da başarıya ulaşacağımızdan şüphemiz yok. 24 Haziran’da demokrasiden yana tavır alacaklar kazanacak. Bu gerçekleştiğinde bunun önünü açan bu 15 milletvekili denilecek. Sayın Meral Akşener de, aradılar ve şunu söylediler; çok teşekkür ettiler, ‘Allah razı olsun sizlerden Türkiye adına böyle bir karar aldınız. Ne kadar zor bir karar verdiğinizi  biliyorum. Tarih sizleri altın sayfasına yazacaktır. Bende sizin bir partinin genel başkanı olarak değil, sizin Meral ablanız olarak konuşuyorum. Olumlu tepkiler alıyoruz. 24 Haziranda demokrasiden yana tavır alanlar kazanınca bu 15 milletvekilinin tavrı çok daha net olarak anlaşılacak diye düşünüyorum. Ama önemli olan ülkemiz, önemli olan demokrasiden yana tavır alanların kazanması’ dediler. Biz de bu kapsamda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik”


FOTOĞRAFLI


 


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS