36. Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat festivali sona erdi

36. Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat festivali sona erdi

DEVELİ Belediyesi'nin 36’ncı Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali, sanatçı Uğur Işılak’ın Aşık Seyrani’nin şiirlerinden oluşan albümün galasıyla sona erdi.

KAYSERİ, (DHA) - DEVELİ Belediyesi'nin 36’ncı Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali, sanatçı Uğur Işılak’ın Aşık Seyrani’nin şiirlerinden oluşan albümün galasıyla sona erdi.

2-3-4 Ağustos tarihleri arasında Develi Cumhuriyet Meydanında yapılan festivalinin son gününde Âşık Seyrani anısına düzenlenen güreş müsabakalarıyla başladı. Müsabakalara katılan genç pehlivanlara ve antrenörlere katılım belgesi takdim eden Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ata sporunu yaşatmak ve sevdirmek adına hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Halk oyunları gösterilerinin ardından 3 gündür festivale renk katan Türksoy teşkilatının Kazak ve Özbek halk dansları yine Develililere görsel bir şölen yaşattı. Kazakistan sanatçısı Lara’nın Kazak, Özbek ve Azeri türkülerini seslendirdi.

Türksoy ekibinin gösterilerinin ardından Azeri halk sanatçısı Elmeddin Memmedli sahne alarak Develililere Azerice türküler ve şiirler seslendirdi. Sahne performansıyla Develililerin büyük beğenisini kazanan Elmeddin Memmedli 2 devlet 1 millet olan Azeri-Türk dostluğunun bir göstergesi olarak Seyrani Festivali için Develi’de bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu belirtti. Başkan Cabbar, davete icabet ederek Azerbaycan’dan gelen Memmedli’ye teşekkürlerini ileterek Türk Bayrağı ve kilim hediye etti.

36. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’nin sonunda sanatçı Uğur Işılak sahne aldı. Develi Belediyesinin katkılarıyla Seyrani'nin 10 şiirini besteleyen ve bestelediği eserlerin bir kısmını Develililerle paylaşan Işılak ayrıca Seyrani üzerine yaptığı kapsamlı araştırmalar sonucunda edindiği bilgileri de Seyrani’nin daha iyi tanınması adına Develililerle paylaştı. Sadece Seyrani’nin değil ülkemizin yetiştirdiği Abdurrahim Karakoç, Aşık Veysel gibi üstatların da eserlerine konserinde yer veren Uğur Işılak Develililere unutulmaz bir akşam yaşattı.

Seyrani’nin genç kuşaklara tanınması için Uğur Işılak’la Develi Belediyesinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan Seyrani Albümüyle 36. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’nin taçlandığını belirten Başkan Cabbar Uğur Işılak’a Develililer ve şahsı adına teşekkürlerini ileterek kilim ve Türk Bayrağı hediye etti.

FOTOLU

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS