Erciyes Teknopark, Sera kuluçka programını franchise verecek

Erciyes Teknopark, Sera kuluçka programını franchise verecek

BÜNYESİNDE geliştirdiği kuluçka programı ‘Sera’ ile teknoloji tabanlı iş fikirlerinin profesyonel şirketlere dönüşmesini amaçlayan Erciyes Teknopark, söz konusu programı yurtiçine ve yurtdışına franchise olarak vermeye hazırlanıyor.

KAYSERİ, (DHA) - BÜNYESİNDE geliştirdiği kuluçka programı ‘Sera’ ile teknoloji tabanlı iş fikirlerinin profesyonel şirketlere dönüşmesini amaçlayan Erciyes Teknopark, söz konusu programı yurtiçine ve yurtdışına franchise olarak vermeye hazırlanıyor.


Sera Kuluçka Merkezi’nde birçok girişimciye destek verdiklerini belirten Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Doğan Sera Kuluçka programının franchise olarak verilmesi süreciyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Doğan,  “Teknoparkların önde gelen görevleri arasında kuluçka hizmetleri yer almaktadır. Biz de Erciyes Teknopark olarak iş fikri olanların herhangi bir risk almadan şirketleşmesini ve markalaşmasını sağlayan Sera Kuluçka Programını kurduk. Bu program ile girişimci adaylarının teknoloji tabanlı, yenilikçi, ticari değeri yüksek iş fikirleri üretmelerini ve bu iş fikirlerini ürüne veya hizmete dönüştürüp pazara sunmalarını sağlayarak, başarılı girişimciler yetiştirmeyi amaçladık. Kayseri’de birçok girişimciye destek vererek, şu an Erciyes Teknopark çatısı altında 200’den fazla firmaya ev sahipliği yapmaktayız. Özellikle girişimci olmak isteyen gençleri dört aşamalı kuluçka programına alarak Sera Programıyla birlikte iş fikri olanların şirketleşmesini ve markalaşmasını sağlamaktayız” ifadelerini kullandı.


Son dönemde geliştirilen 'Sera' ile know-how transferi için uluslararası düzeyde bir, yurtiçinde ise dört teknoparkla görüştüklerini belirten Doğan, “Bu sayede kuluçka programı olmayan teknoparklara 'Sera' kazandırılacak. Bu hizmeti alan bir teknopark ya da üniversite zaman ve bütçeden tasarruf sağlayacak. Bu formülle kuluçka programı olmayan bir teknopark en az beş yıl kazanacak. Bunun yanı sıra daha önce tecrübe edilmiş bir program olduğu için yüksek risk alması da önlenecek ve bilgi transferi yaptığımız teknoparklardan biz de karşılıklı olarak bilgi transferi yapacağız” diye konuştu.


 Sera Kuluçka Merkezi’nde medikal cihaz teknolojilerinden, üç boyutlu yazıcı teknolojilerine, mobil oyun teknolojilerinden pil teknolojilerine kadar birçok alanda proje yürütüldüğünü anlatan Murat Doğan, Sera’da şu ana kadar yaklaşık 600 girişimcinin eğitim aldığını söyledi. Kısa ve orta vadeli hedeflerine değinen Doğan, iki yıl içinde uluslararası arenada boy gösteren firmalar ortaya çıkarmak istediklerini söyledi. Hali hazırda teknoloji tabanlı ve gelecek teknolojiler üzerine çalışan 60 kuluçka firmasına sahip olduklarını kaydeden Doğan, bu sayede teknoloji tabanlı firma ve girişimci yetiştirmek istediklerini belirtti.


FOTOLU


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS