Meclis üyelerinden 500 dönümlük arsa tepkisi

Meclis üyelerinden 500 dönümlük arsa tepkisi

KOCAELİ'nin Körfez ve Derince ilçeleri arasında kalan 500 dönümlük arsa belediyeler arasında sorun olurken, meclis üyeleri Vahit Eryılmaz ile Engin Taşdemir, arsanın Körfez Belediyesi sınırlarında olduğunu söyledi.

Nabi YAZICI/KÖRFEZ(Kocaeli), (DHA) - KOCAELİ'nin Körfez ve Derince ilçeleri arasında kalan 500 dönümlük arsa belediyeler arasında sorun olurken, meclis üyeleri Vahit Eryılmaz ile Engin Taşdemir, arsanın Körfez Belediyesi sınırlarında olduğunu söyledi.


Körfez ile Derince ilçe sınırları arasında kalan arsa, gerekli planlama işlemlerinin tamamlanmaması nedeniyle geçen yıl tartışma nedeni oldu. Derince Belediyesi arsanın kendilerine verilmesi, iki ilçe sınırlarının yeniden çizilmesi için girişimde bulundu. Arsa Körfez ilçesi sınırlarına dahil edilirken, Derince Belediyesi karara itiraz ederek, Kocaeli Valiliği vasıtasıyla sınırların yeniden belirlenmesi talebinde bulundu. Çalışma, Valilik vasıtasıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne sevk edilirken, konunun incelenmesi için komisyona havale edildi. Komisyonda olan talebin, bu hafta yapılacak olan Büyükşehir Meclis Toplantısında 24. madde olarak gündeme alındı.


Arsa sınırında açıklama yapan meclis üyeleri Vahit Eryılmaz ve Engin Taşdemir, sınır değişikliğinin Ocak ayı toplantısında 24. madde olarak gündeme geleceğini ve kendilerinin de buna engel olacaklarını söyledi. Meclis üyeleri yaptıkları açıklamada, "Bu ay Büyükşehir Belediyemizde gündem konusu olan 24. madde Körfez ilçe sınırlarımızın içindeki parsellerin haksız yere Derince Belediyesi'nin sınırlarına dahil edilmek istenmesidir. Bahse konu olan 2.10.1998 tarih ve 81 nolu meclis kararı ve Derince Belediyesi'nin 7.10.1998 tarih ve 34 sayılı meclis kararı ve iki belediyemizin o tarihte almış oldukları, karşılıklı olarak imza altına alınan karar vardır. Kararla, 1/1000- 1/5000 ve 1/25000 ölçekli uygulama ve nazım planları, yani sınır çizgileri bahsi geçen o bölgedeki 12 nolu parselin 11.11. 1993 tarih ve 1676 sayılı belediyemizin encümen kararı ile kamulaştırılmış ve Körfez Belediyemiz adına tescilli tapu ve İzmit Belediyesi'nin 12 parselle ilgili Tapu Sicil Müdürlüğü'ne, parselin Körfez Belediyesi sınırları içinde olduğuna dair Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın, Teknik Araştırma ve Uygulama Müdürlüğü 10.1.2003 tarih ve 41123101 dosya numaralı yazısı ve belediyemiz sınırlarını gösterir onaylı 1/25000 ölçekli paftasına da işlenmiştir" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS