'Şiddetim olma, sevgilim ol'

'Şiddetim olma, sevgilim ol'

İZMİT'te, Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği 'Şiddetim olma, sevgilim ol' kampanyasını duyurdu.

İZMİT(Kocaeli), (DHA) - İZMİT'te, Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği 'Şiddetim olma, sevgilim ol' kampanyasını duyurdu.


Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği'nin 'Şiddetim olma, sevgilim ol' kampanyasını tanıtmak için düzenlediği program, 2017 yılında Kocaeli'de yaşanan kadın cinayeti sayısının 9 olmasına ithafen saat 12.09'da başladı. 'Şiddetim olma, sevgilim ol' kampanyası kız çocukları ile kadınların şiddet ve şiddetle mücadele yöntemleri hakkında farkındalığının artırılmasını amaçlıyor. Kampanyanın tanıtımı dernek üyesi kadınlar tarafından Mimarlar Odası'nda yapıldı. Ayrıca kampanya kapsamında hazırlanan video da sosyal medya ile birlikte ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.


Kampanya tanıtımında konuşan Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği yönetim kurulu üyesi Gülfer Kırbaş Battal, "Kız çocukları ve genç kadınlar sevgililik ilişkisi içinde şiddetle karşılaştıklarında bunu paylaşmak ve yardım istemek konusunda çekimser kalabiliyorlar, çünkü sevgililik, gizli, ayıp ve saklanması gereken bir konu olarak görülüyor. Üstelik kız çocukları ve genç kadınlar sadece fiziksel şiddete değil, psikolojik, sosyal ve dijital şiddete de maruz kalabiliyor. Kız çocukları ve genç kadınlar erken yaşlarda şiddeti fark edip mücadele mekanizmalarına erişebilirlerse bu cinayetlerin ve şiddetin azalması ve yok edilmesi mümkün. Verilere göre 2017'de öldürülen 409 kadından en az yüzde 9'u erkek arkadaşları tarafından öldürüldü. Öldürülen bu kadınlardan 65'i 15-25 yaş arasındaydı ve 9'u Kocaeli'de yaşıyordu" dedi.


Sözlerine istatistik verileri açıklayarak devam eden Battal, "Fiziksel ve cinsel şiddet oranı yüzde 17. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2017 raporuna göre Kocaeli'de 9, Türkiye genelinde 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bunların 65'i 15-25 yaş aralığında olan kadınlardı. Yani bir kısmı henüz çocuktu ve bir kısmı da oldukça genç kadınlardı. Yüzde 9'luk bir oranla kadınlar erkek arkadaşları tarafından öldürüldü. Bu dokuz rakamlarına atıfla, öldürülen kadın sayısına işaret etmek için kampanyayı 12.09'da başlatıyoruz" ifadelerini kullandı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS