Tarihi ahşap cami yenilendi

Tarihi ahşap cami yenilendi

İZMİT Belediyesi, Bağlıca Mahallesi'nde bulunun 1800'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen ahşap camiyi 350 bin TL harcayarak yeniledi.

İZMİT(Kocaeli), (DHA) - İZMİT Belediyesi, Bağlıca Mahallesi'nde bulunun 1800'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen ahşap camiyi 350 bin TL harcayarak yeniledi.


İzmit merkeze yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Bağlıca Ortaköy mevkiinde bulunan ve 1800'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Işıklı Camii yaklaşık 350 bin lira harcanarak yok olmaktan kurtarıldı. Özellikle Osmanlı döneminde çevre köylerin Cuma namazı için toplandıkları Işıklı Camii ile birlikte şadırvan da yenilendi. Belediye yetkilileri, köy mezarlığının da yer aldığı yaklaşık 33 dönümlük arazi içindeki caminin çevre düzenlemesinin ardından ibadete açılacağını belirtti.


İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın isteği ile caminin restore edilmesi bölge sakinlerince sevinçle karşılandı. Vatandaşlar, "Atalarımızdan kalan bir değerin yok olmaktan kurtarılması bizleri fazlasıyla memnun etti. Belediye başkanımıza duyarlılığından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS