Okul ve kamu kurumu binalarında Nasreddin Hoca Köşesi

Okul ve kamu kurumu binalarında Nasreddin Hoca Köşesi

AKŞEHİR'de, okul ve kamu kurumu binalarında kentle özdeşleşen ünlü gül düşünür Nasreddin Hoca'nın köşesi oluşturuldu.

Atilla MEMİŞ/AKŞEHİR,(Konya)(DHA)- AKŞEHİR'de, okul ve kamu kurumu binalarında kentle özdeşleşen ünlü gül düşünür Nasreddin Hoca'nın köşesi oluşturuldu.

Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi  öncülüğünde gerçekleşen 'Nasreddin Hoca Köşesi' için  24 Ağustos Ortaokulu’nda tören düzenlendi. Nasreddin Hoca'nın tanıtılması için böyle bir projeye öncülük ettiklerini ifade eden Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kadir Öztaş, şunları söyledi:

''Öncelikli olarak anaokullarından, ilkokullardan, ortaokullardan ve liselerimizden başlamak üzere resmi kurumlarımızı da buna dahil ederek ‘Akşehir’den Dünyaya Yayılan Bilge: Nasreddin Hoca’ köşelerini açıyoruz. Bu fikrin hayata geçirilmesi noktasında Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın çok değerli katkıları var. Onlara çok teşekkürlerimi sunuyorum” 

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya,59 yıldır uluslararası bazda Nasreddin Hoca Şenliğinin yapıldığını hatırlatarak, '' Yine bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Nasreddin Hoca Anma etkinliklerini ekim ayında yapacağız ve bu anma etkinliklerinin içerisindeki en önemli programlarımızdan birisi de Ulusal Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışmasıdır. Ayrıca Ticaret ve Sanayi Odamızla birlikte çeşitli fuarlara katılıyoruz, oralarda Nasreddin Hocamızı ve Akşehir’imizi tanıtmaya gayret ediyoruz. Bunların yanında Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizden de böyle bir teklif geldi. Bizde belediye olarak buna destek verelim dedik ve bence bu gecikilmiş bir olaydı. Çünkü okullarımızda, kurumlarımızda bir çok köşe var ama Nasreddin Hoca’nın memleketinde böyle bir Nasreddin Hoca köşesi olmaması eksiklikti. İnşallah bugün bu eksikliği gidermek üzere yola çıktık. ‘Akşehir’den Dünyaya Yayılan Bilge: Nasreddin Hoca’ köşesi ile bu eksiklik giderilmiş olacak. Okullardaki çocuklarımız, kurumlarımızdaki memurlarımız ve vatandaşlarımız o köşelerdeki özet bilgileri okuyarak Nasreddin Hoca’mızı daha iyi tanıyıp tanıtabilecekler” dedi.

İlçe Kaymakamı Mehmet Türk de,  Nasreddin Hoca’nın Akşehir’in marka değeri olduğunu belirtti. 

 Konuşmaların ardından törene katılan protokol üyeleri tarafından okullarda oluşturulacak Nasreddin Hoca köşelerinin panoları takdim edildi. Protokol ve Temsili Nasreddin Hoca daha sonra 24 Ağustos Ortaokulu’ndaki Nasreddin Hoca Köşesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Temsili Nasreddin Hoca okuldaki öğrencilere şeker dağıtarak onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS