Selçuklu Belediye Başkanı, din görevlileriyle buluştu

Selçuklu Belediye Başkanı, din görevlileriyle buluştu

SELÇUKLU Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 'Yerel Buluşmalar' programı kapsamında din görevlileriyle bir araya gelip, sorunlarını dinledi.

KONYA,(DHA)- SELÇUKLU Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 'Yerel Buluşmalar' programı kapsamında din görevlileriyle bir araya gelip, sorunlarını dinledi.  

Selçuklu Kongre Merkezi'nde Kuran-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Seyit Mehmet Sümer, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer,  Ak Parti İl ve İlçe Teşkilatı,  Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber ve ilçede görev yapan çok sayıda din görevlisi katıldı.

Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber, Selçuklu Belediyesi öncülüğünde ilçede bulunan camilerle ilgili çok yönlü faaliyetlerin yürütüldüğünü söyledi. Karabiber, “Camilerimiz birlik ve beraberliğin yaşandığı en güzel yerlerdir. Yapılan etkinliklerle camilerimiz çocuklarımızla şenlendi. Selçuklu Belediyemiz bu güzide mekanlarda çok güzel programlar yaptı. Çocuklarımıza camii alışkanlığının yanı sıra önemli meziyetler kazandırıldı.  Bize destekleri ile sürekli yanımızda olan Selçuklu Belediye Başkanımıza hassaten teşekkür ediyorum” dedi.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, öğretmenlerle başlayan istişare toplantılarının sivil toplum kuruluşları ve din görevlileri ile devam ettiğini söyledi. İslam medeniyetinde camilerin ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Başkan Altay, “Şehirlerin imar edilmesinde,  birlik ve beraberliğin tesis edilmesinde, ilim ve irfan kaynağı olarak camilerimiz medeniyetimizin baş tacı olmuştur" dedi.

9 yıl içerisinde Sille’de bulunan tarihi camilerin restorasyonları ile tekrar kullanıma hazır hale getirildiğini ifade eden Altay, "Sille’de bulunan 8 cami ile Sarayköy’de 1 mescidin restorasyonunu tamamlandık. Sızma’da da çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca cami yapımı için imar planlarında gerekli düzenlemeleri yaptık. İhtiyaç olan yerlerde mevcut imar planlarında gerekli düzenlemeler yapılıyor.  Camilerimiz için fiziki anlamda hazır betondan iç tefrişatta kullanılan halıya kadar destek olmaya çalışıyoruz. Çevre düzenlemeleri için yakından ilgileniyoruz. Hemşehrilerimizin istifadeleri için camilerimizde Diyanet Vakfından temin ettiğimiz kitaplarımızdan oluşan kütüphaneler kurduk" dedi.

Camilerin çocuklar içinde en iyi sevgi mekanları olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Çocuklarımızı cami sevgisiyle donatmak,  onları din görevlilerimiz nezdinde büyüklerini örnek alarak sevgi – saygı çerçevesinde hayata hazırlamak amacıyla “Güle Oynaya Gel” cami projesinin ilkini gerçekleştirdik. 60 gün boyunca 40 gün sabah namazına devam eden 6 -14 yaş arası kız ve erkek çocuklarımızı toplamda 1723 bisikletle ödüllendirdik. Bu yıl projenin 2. etabını düzenlemek istiyoruz. Camilerle ilgili muhtelif etkinlikler ve fiziki destek için 9 yıl içerisinde toplam 17,5 milyon TL harcama gerçekleştirdik”dedi. 

Altay, her cuma günü, mahallelerde de 'Cuma Buluşmaları' adı altında vatandaşlarla biraraya geldiklerini hatırlattı.  


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS