Domaniç'ten Söğüt'e yürüyüş

 Domaniç'ten Söğüt'e yürüyüş

DOMANİÇ'ten Söğüt'e 'Diriliş Yolu Yürüyüşü' İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım ve Arama Kurtarma (İHH) ekipleri tarafından başladı.

Mustafa YİĞİT/DOMANİÇ, (Kütahya),(DHA)- DOMANİÇ'ten Söğüt'e 'Diriliş Yolu Yürüyüşü' İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım ve Arama Kurtarma (İHH) ekipleri tarafından başladı.
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım ve Arama Kurtarma ekipleri tarafından Domaniç İlçesi Çarşamba Köyü Hayme Ana türbesinden başlayan Diriliş Yolu Yürüyüşü projesi 75 kişilik ekip ile başladı. Diriliş Yolu Yürüyüşü, 8 Eylül'de Bilecik'in Söğüt ilçesindeki Ertuğrul Gazi Türbesi'nde son bulacak. İHH Acil Yardım ve Arama Kurtarma Saha Koordinatörü Mümtaz Serdaroğlu, İlçe Kaymakamını ziyaret ederek, "Osmanlı'nın buralarda dirildiğini bilmemiz ve bu bilincine sahip olmamız gerekiyor. Bu göç kültürünün yaşanmasını istiyoruz. Hayme Ana 737. kez anılıyor ama yaklaşık 150 yıldır bu yol hiç yürünmüyor. Biz bu yürüyüşü geleneksel hale getirerek daha geniş katılımla yapmayı düşünüyoruzö dedi. Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın, "Domaniç ilçemiz tarihi ve doğa turizmi olarak ülkemizin önemli yerlerinden birisidir. Tarih ve Doğamızın tanıtımı bizim için çok önemli. Bu vizyonda verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Sizleri ayrıca doğa yürüyüşlerimizde de görmek isteriz" dedi.
İHH Acil Yardım ve Arama Kurtarma Saha Koordinatörü Mümtaz Serdaroğlu Domaniç Kaymakamına hediye takdiminde bulundu.
BİDOS VE PADOK DA YÜRÜYÜŞ BAŞLATTI
Bu arada Bilecik Doğa Sporları Derneği (BİDOS) ve Kütahya Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği (PADOK) Domaniç'ten Söğüt' e göç yürüyüşü projesi başlattı. Kütahya Valiliği, Bilecik Valiliği, Domaniç Kaymakamlığı, Söğüt Kaymakamlığı, Bilecik Belediyesi'nin destekleri ile başlayan göç yolu projesi 6 gün 5 gece, 86 km ve 36 saat sürecek. 
Bilecik Doğa Sporları Derneği Başkanı Feridun Aynur, "Amacımız 6 asır boyunca ayakta kalan bir milletin temelinin atıldığı, muhken, kuvvet ve kudreti temsil eden kültürümüzü sonraki nesillerimize aktarmak geçmişten geleceğe kültür mirası anlamında köprü oluşturmaktır. Projemizin adı 'Kayı Boyu Göç Yürüyüşü' projesidir. Ertuğrul Gazi 1281 yılında ilk yayla dönüşünde başlatmış olduğu toy 737 yıldır devam eder ancak bu zamana kadar bu göç yolu ortaya çıkartılmamıştır. Sancağımızı ve bir miktar toprağımızı Domaniç'ten devralarak Osmanlı İmparatorluğu'nun tohumlarının atıldığı bu topraklarda, atalarımızın bıraktığı izleri takip ederek 6 gün 5 gecede Söğüt'e ulaştıracağız" dedi.
--

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS