'Ambalaj Atığı Toplama-Ayırma Tesisi'nde' çalışma

'Ambalaj Atığı Toplama-Ayırma Tesisi'nde' çalışma

YEŞİLYURT Belediyesi, toplanan ambalaj atıklarını ayrıştırma işlemlerini kaliteli bir ortamda yapmak amacıyla temellerini attığı 'Ambalaj Atığı Toplama Ayırma' tesisinin çalışmalarını hızla sürdürüyor.

MALATYA, (DHA)- YEŞİLYURT Belediyesi, toplanan ambalaj atıklarını ayrıştırma işlemlerini kaliteli bir ortamda yapmak amacıyla temellerini attığı 'Ambalaj Atığı Toplama Ayırma' tesisinin çalışmalarını hızla sürdürüyor. 

9 dönümlük alanda 'Atık Getirme Merkezi' ve '70 kilovatlık Güneş Enerji Santralli Sundurma' tesislerinin de yer alacağı, toplam maliyeti 7 milyon 499 bin TL olan yatırımın, doğal kaynakların korunmasını hedeflendiğini kaydeden Başkan Çınar, kendilerinden sonra ki nesillere temiz ve sağlıklı bir Yeşilyurt, yaşanabilir bir Malatya bırakmak amacıyla çevre sağlığına yönelik fiziki yatırımlara önem verdiklerini söyledi. Başkan Çınar, çevre ve insan sağlığının korunması ve doğaya sahip çıkma amacıyla ilçeye kazandırılacak 'Ambalaj Atığı Toplama-Ayırma' tesisinin inşaat alanında incelemelerde bulundu. Projeler tamamlandığı zaman çevre insan sağlığına büyük katkılar sağlayacağını aktaran Başkan Çınar çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti. 'Ambalaj Atığı Toplama - Ayırma' tesisi ile aynı alanda faaliyete sunulacak 'Atık Getirme Merkezi' ve '70 kilovatlık Güneş Enerji Santralli Sundurma' projelerinin toplam maliyetinin 7 milyon 499 bin TL olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Çınar, "Yeşilyurt Belediyesi olarak mesai mefhumu gözetmeden ilçemizi sağlıklı, planlı ve sorunsuz bir şekilde büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz. Doğası ve yeşil alanlarıyla ünlü ilçemizin var olan potansiyelini gelecek nesillere taşımak, insan ve doğa sağlığına verdiğimiz önemi ortaya koymak adına çalışmalar sürdürüyoruz.  İnsan sağlığını her şeyin üstünde tutarak doğa ve çevre konularındaki çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. İnsan ve çevre sağlığını koruyacak önlemleri almadığımız müddetçe diğer hizmetlerimizin hiçbir anlamı olmaz. Bilindiği üzere katı atık yönetim sisteminde yapılan bir değişiklik ile ambalaj atıklarının toplanması belediyelerin sorumluluğuna verildi. Oluşan atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden imha edilmesi yerel yönetimlerin mali yapılarını da yakından ilgilendirmektedir. Ambalaj atıkları çöp değildir, yönetmeliğe uygun bir biçimde yönetilmelidir. Değişen tüketim alışkanlıkları sonucunda üretilen atık miktarının gün geçtikçe çoğalması nedeniyle önlemler almak amacıyla bu tesisi hizmete sunacağız. Bu dev yatırımın temel hedefi; atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri kazanılması, çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi ve yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş enerjisinden elektrik enerjisinin kazanımını sağlamaktır" dedi.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS