Başkan Gürkan'dan avukatlara ziyaret

Başkan Gürkan'dan avukatlara ziyaret

BATTALGAZİ Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Malatya Baro Başkanı Av.

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- BATTALGAZİ Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han'ı ve Hukukçular Derneği Malatya Şube Başkanı Av. Necati Karabay'ı ziyaret etti. 

Malatya Baro Başkanı Han'ı ziyaret eden Başkan Gürkan, "Bugün 5 Nisan Avukatlar günü. Avukatlar günü münasebetiyle tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyorum. Baro başkanımızın şahsında ve bütün avukatlarımıza adli yargı sürecindeki savunma görevlerinde başarılar diliyorum. Avukatlık mesleği kutsal bir meslektir. Yargının savunma ayağını oluşturur. Yani bir tarafta yargı ayağı varken, diğer tarafta savunma ayağı da avukatların üzerinedir. Tabi adalet mülkün temelidir. Bir dakikalık adalet belki binlerce nafile ibadetten dahi efdaldır. " dedi.

Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Battalgazi Belediye Başkanımızın yapmış olduğu ziyareti için kendisine teşekkür ediyorum. Bizler hukukun üstünlüğüne inanmış avukatlarız. Hukuk üstün kılınmadığı zaman, yargısal açıdan vatandaş kendisini yalnızlığı hisseder. Bu noktada her zaman halkımızın yanında olmuşuzdur" dedi. 

Hukukçular Derneği Malatya Şube Başkanı Av. Necati Karabay'ı ziyaret ederek, dernek yönetimi ve İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi. Burada konuşan Hukukçular Derneği Malatya Şube Başkanı Av. Necati Karabay, "Yargının temel taşı olan biz avukatlar her zaman adaleti savunmuşuzdur. Yargıçlarda dahil kimseden emir almazlar. Avukatların efendileri de yoktur. Gerçeğin ortaya çıkması, haklının haksızın belli olması için görev ifa ederler. İnşallah sizlerde okulu bitirdiğinizde bizlerin arasına hakim savcı ya da avukat meslektaşımız olarak katılırsınız. Ben tekrar 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla derneğimize teşrif eden, ziyarette bulunan Sayın Battalgazi Belediye Başkanımıza, başkan yardımcılarına ve belediye yöneticilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, Avukatların Adli ve İdari yargının savunma ayağı olarak görevlerini en iyi şekilde ifa etmeye çalıştığını belirterek, "Ben 5 Nisan Avukatlar Günlerini kutluyorum. Burada bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Daha nice 5 Nisanlara ulaşmalarını temenni ediyorum. Genç hukukçuları burada görmekten büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Arkadaşlarımıza derslerinde başarılar diliyorum. Genç arkadaşlarımızdan hukuk kavramını sadece kavram ve terminoloji olarak değerlendirmemelerini, başka disiplinlerle birlikte koordinasyon içinde düşünülmesi ve çok parametreli bir meslek olduğu bilinciyle çalışmalarını isterim. O zaman savunmada da olsalar, yargıçta olsalar, verilecek kararlar daha objektif ve rantabl olur diye düşünüyorum. Öte taraftan bir dakikalık adalet bin yıllık nafile ibadetten daha efdaldir. Yani adalet mülkün temelidir. Adalet olmazsa devlet olmaz. Buradaki mülk kavramı devlettir. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır" dedi.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS