Beydağı Tabiat Parkı hayata geçiyor

Beydağı Tabiat Parkı hayata geçiyor

MALATYA Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüzdeki Mart ayı içerisinde Beydağı Tabiat Parkının 1'inci etap çalışmalarına başlanacak.

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- MALATYA Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüzdeki Mart ayı içerisinde Beydağı Tabiat Parkının 1'inci etap çalışmalarına başlanacak.


İnderesi bölgesinde bulunan 900 dönüm alan üzerine kurulacak Tabiat Parkı etaplar halinde yapılacak. Öte yandan, alanın bir kısmı ise Anıtlar Kurulu tarafından 2'nci derece sit alanı olarak tescillendi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bazı Büyükşehir Belediye yöneticileriyle birlikte alanda incelemeler yaptı. Geziye Doğa Koruma ve Milli Parklar 15'inci Bölge Müdürü Abdullah Koç da katıldı.


Beydağı Tabiat Parkı projesi ile ilgili Başkan Çakır, Malatya'nın yakın zamanda devasa bir tabiat parkına kavuşacağını söyledi.


Beydağı Tabiat Parkının daha önceden askeriyeye ait bir alan olduğunu belirten Başkan Çakır, "Yeşil alanların Malatya'da artması konusunda titizlikle çalışıyoruz. Orduzu Pınarbaşı mevkisinde bulunan Turgut Özal Tabiat parkını etap etap yaparak 600 dönüme çıkardık. 22 milyon liralık yatırım yaptık ve her alanını kullanır hale getirdik. Orada da çalışmalarımız devam ediyor. Projemizin içinde kır kahvesi, lokantalar, çocuk oyun alanları, idari bina, çadırlı kamp alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, WC'ler, büfeler, mescit, otopark alanları, açık spor alanları, basketbol, voleybol ve futbol sahaları, tenis kortları, süs havuzları, piknik alanları olacak" dedi.


Başkan Çakır, Beydağı Tabiat Parkı projesine ilgili Bakanlığın da destek çıktığını ifade ederek, "Bakanlığımızdan 1.5 milyon liralık ilk katkı geldi. Sosyal hayata dair her şey bu parkımızın içinde olacak. Gelecek yıllarda planladığımız çalışmalarla parkımızı daha da büyüteceğiz. Bittiğinde Malatya'da her yaş grubundan insan burada rahat nefes alacak. Ailesiyle birlikte hoşça vakit geçirecek. Bu projenin ortaya çıkmasında emeği olan başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS