CHP'li Kiraz'dan 'İttifak' açıklaması

CHP'li Kiraz'dan 'İttifak' açıklaması

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, AK Parti ve MHP'nin oylarıyla mecliste kabul edilen 'İttifak Yasası'nın resmi yollarla oyların çalınmasını sağlayacağını iddia etti.

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, AK Parti ve MHP'nin oylarıyla mecliste kabul edilen 'İttifak Yasası'nın resmi yollarla oyların çalınmasını sağlayacağını iddia etti.

CHP İl Başkanı Kiraz, parti il binasında yaptığı basın toplantısında 'İttifak Yasası' ve Tüzük Kurultayı hakkında değerlendirmede bulundu. Kiraz, ittifak düzenlemesiyle ilgili Türkiye'de yıllar boyunca seçim sisteminde önemli değişiklikler gerçekleştirildiğini belirterek, "Ancak böyle bir düzenlemeyle il defa karşılaşıyoruz. Demokrasiyi yaşayan ve geliştiren bir ülkede antidemokratik bir seçim sistemini ilk defa görüyoruz. Seçimde oyların çalınması gayrı resmi yollarla veya YSK eliyle yapılıyordu. Bundan sonra oyları çalınması resmileşmiş oldu. Bundan sonra resmi yollarla oylar çalınacak. Bunun altyapısına baktığımızda çok farklı bir durum var. Örneğin ittifak yapmayan partiye yaşam hakkı tanınmıyor, o parti görmezden geliniyor. İttifak yapan partilere de her şey tanınıyor. İttifaka giren parti yüzde 1 oy olsa bile meclise girebiliyor. Yüzde 10 barajı uygulanmıyor. Böyle bir adaletsizliği kabul etmek mümkün değil" dedi.

CHP olarak düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götüreceklerini kaydeden Kiraz, "Oy pusulasında mührü nereye basarsan bas oy geçerli sayılacak, demokrasiyi ve seçimleri katletmek böyle bir şey olsa gerek. İki parti arasına gelen müdür iptal olur. Yeni sistemde bu da bir problem. Bütün siyasi partilerin oyları toplam değerlendiriliyor ve milletvekili sayısı toplamda hesaplanıyor ki bu da en büyük adaletsizliklerden birisi. Çünkü ittifak torbası içine giren farklı partilerin oyunu toplu hesaplamak ayrı bir adaletsizliği ve demokrasi sorununu net şekilde önümüze getiriyor. Son referandumda en büyük problemimiz mühürsüz zarfların geçerli sayılmasıydı. Bu durum da resmiyete bağlanmış oldu. Bundan sonra mühürsüz zarflarda geçerli sayılacak ki mühürsüz zarfın geçerli sayıldığı bir seçimin aslında geçerli sayılmaması gerekir. Bunun resmi hale gelmesi hukuksuzluğu da netleştiriyor. Çok açık görünüyor ki MHP yüzde 10 baraj problemi yaşıyor. Bunun için bu ittifakın her dediğine evet diyor. AKP'de  yüzde 50'yi bulmanın hesaplarını yapıyor. Ne kadar bu ittifakları yaparlarsa yapsınlar kesinlikle seçimi kazanamayacaklar. Diğeri de barajı geçse bile elinde bir şey kalmayacak. Bunu herkes seçimler de çok net görecek. Korkunun ecele faydası yok" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS