Malatya'da engellilere özel hizmet

Malatya'da engellilere özel hizmet

MALATYA Büyükşehir Belediyesi, 2017 içerisinde engellilerle ilgili yoğun bir çalışma sergiledi.

Taha AYHAN/ MALATYA,(DHA)- MALATYA Büyükşehir Belediyesi, 2017 içerisinde engellilerle ilgili yoğun bir çalışma sergiledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğü ile Malatya genelindeki engellilere özel hizmetler veren Büyükşehir Belediyesi, Engelli Kayıt Sistemi'nde bulunan 2 bin 115 engelli vatandaşın kimlik, adres, iletişim bilgileri ile engellilik ve sosyo-ekonomik durum bilgilerini güncelleyerek, yürütülen faaliyetler ile ilgili olarak bu vatandaşlar anında bilgiler veriyor.

Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı hizmetlerin yanı sıra onları eğiterek meslek sahibi yapmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, 2017'de 275 engelli vatandaşa EKPSS eğitimi verdi. 2010'dan bu yana devam eden EKPSS kurslarına katılan 350 engelli vatandaş memur olarak çeşitli kurumlara atandı. İhtiyaç sahibi 182 engelli vatandaşa 2017'de 182 tekerlekli sandalye yardımında bulundu. 63'ü akülü, 119'u da manuel olan tekerlekli sandalyelerin yanı sıra 17 engelliye de hasta yatağı, işitme cihazı, koltuk değneği, araç şarj cihazı ve yürüteç gibi medikal malzeme desteği verdi. Ayrıca, ortopedik, yüzde 100 görme engelli ve ağır zihinsel engellilere, özel olarak dizayn edilen 3 minibüsle taşıma hizmeti veriyor. 650 engelliye kart sistemiyle verilen taşıma hizmeti sayesinde ağır engelli vatandaşlar özellikle hastane ihtiyaçlarını VIP seviyesinde giderirken, engelliler 1 yıl içerisinde bu hizmetten 5 bin 50 kez faydalandı.  Engelliler için oluşturulan tesislerde spor müsabakalarına hazırlanan engelliler, Türkiye şampiyonalarında büyük başarılar elde ediyor. Türkiye Bedensel Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda; gülle, cirit, dist atma ve koşu dallarında 8 altın, 2 gümüş madalya kazanan Malatyalı engelli sporcular, düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Engellilerin yaşam sevincinin artırılması amacıyla yoğun bir şekilde sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyen Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğü bu kapsamda; dünya otizm farkındalık günü, spor şenliği, engelsiz zumba ve dans şenliği, bilek güreşi etkinliği, koşu etkinliği, gezi ve piknik etkinliği, söyleşi, istişare toplantısı, seminer etkinliği, bilgisayar işletmenliği, bilgisayar programcılığı, nikah şekeri hazırlama, çeyiz ürünleri hazırlama, kadın üst giysileri dikimi, stilistik eğitim ve KOSGEB girişimcilik kursları, el emeği ürünleri satış mağazası, öğretmenler günü etkinliği, tiyatro, müzik dinletisi,  işitme testi taraması, eğitici ve bilgilendirici katalog çalışmaları gibi etkinlikleri düzenledi.

Bölgede ilk defa engellilere yönelik bir merkez açan Büyükşehir Belediyesi, Şeyh Bayram Mahallesi'ndeki Engelli Spor Merkezi'nde engellilere yönelik 6 kurs düzenliyor. Gülle, cirit, disk atma, fitness, bocce, dart branşlarında eğitim alan 200 engelli vatandaşlar, bu eğitimlerle turnuvalara katılarak, başarılar elde ediyor.

Engelliler tarafından spor ve yaşam merkezine yoğun ilgi gösterilmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 40 dönümlük bir alan üzerine Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi yapımına başladı. Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi'nde yapımına devam edilen merkezin 1'nci etap çalışmaları kapsamında; fitness salonu ve yüzme havuzu yapılıyor.

FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS