Bürokrattan sivrisinek deneyi

Bürokrattan sivrisinek deneyi

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, sıcak havayla artış gözlenen sivrisineklerin üremesini gözlemlemek için makamında 2 gün boyunca deney yaptı.

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, sıcak havayla artış gözlenen sivrisineklerin üremesini gözlemlemek için makamında 2 gün boyunca deney yaptı. Akbaş, insanların farkında olmadan evlerinde bekledikleri açık su bidonlarında, saksı dibindeki sularda sivrisinek ürettiğini ifade etti.


Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, özellikle sivrisinek ve karasinek popülasyonunun artmasına sebep oldu. İnsanların da farkında olmadan evlerinde sivrisineklerin üremesine katkı sağladığını göstermek amacıyla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, makamında ilginç bir deneye imza attı. Bir bahçeden aldığı durgun suyu, 5 litrelik bir su bidonunda 2 gün boyunca bekletti. Sivrisinek larvalarının hızla olgunlaştığını gözlemledi. Kendi makamında yaptığı küçük deney hakkında bilgi veren Akbaş, "Ekiplerimiz, sivrisinek ve karasinek mücadelesini sürdürüyor. Gördük ki bazı noktalarda sivrisinek üremesine biz kendimiz istemsiz olarak katkı sunuyoruz. Bu konuya dikkat çekmek ve vatandaşlarımızda farkındalık yaratmak amacıyla bir bahçeden aldığım durgun suyu, 2 gün boyunca makamımda beklettim. 2 gün içerisinde durgun suda sivrisinek larvalarının oluştuğunu gözlemledim. Ve bu süreç sonunda larvaların kanatlanıp uçmaya başladığını gözlemledik" diye konuştu. Bir sivrisineğin bir anda 400 yumurta bırakabileceğinin altını çizen Akbaş, "Evlerimizin balkonlarında veya önlerinde, bağ, bahçelerimiz ile tarlalarımızda su bidonlarında ağzı açık olarak su bekletiyoruz. Kimi zaman ise bahçelerimizin kenarında, evlerimizdeki çiçek saksılarının diplerinde su birikintileri oluyor. Sivrisineğin yumurtlaması için temiz veya kirli durgun su yeterlidir. Farkında olmadan sivrisinek yumurtasını bırakır ve larvalar iki günde kanatlanıp uçmaya başlar. Belki biz bunun farkında olmayabiliriz. Ancak farkında olmadan sivrisinek üremesine ve çoğalmasına katkıda bulunuyoruz. Bizim vatandaşlarımızdan talebimiz evlerinde balkonlarda, bahçelerde, bağlarda, tarlalarda ve saksı dilberinde durgun su bekletmesinler. O zaman Büyükşehir Belediyemizin sivrisinek ile yaptığı mücadeleye katkı sağlamış olurlar. Umuyorum halkımızı bilinçlendirmek adına yaptığımız bu çalışma faydalı olur" diye konuştu.


İlker KILIÇASLAN / MANİSA,(DHA)


FOTOĞRAF


 


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS