Çiftçi, girdi maliyetlerinden dertli

Çiftçi, girdi maliyetlerinden dertli

MANİSA'nın Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, devletin mazot ve gübre desteklerinin yetersiz olduğundan yakındı.

MANİSA'nın Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, devletin mazot ve gübre desteklerinin yetersiz olduğundan yakındı. Dövizdeki artışla birlikte geçen yıl 330 lira olan bir çuval mısır tohumunun 475 liraya çıktığını söyledi. Mısır hasadının yapıldığı dönemde ton fiyatının en az 900 lira olmasını istedi.


Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, çiftçinin yeni mısır sezonuna sancılı başladığını söyledi. Bu yıl gübre fiyatlarındaki yüzde 30'a yaklaşan artışla birlikte mazotun litresinin 5 liranın üzerine çıkmasının çiftçinin belini büktüğünü kaydeden Altındağ, verilen desteklerin çiftçiyi mutlu etmediğini söyledi. Altındağ, "Bu yıl çiftçi zor bir yıl yaşayacak. Devletin mısırda, pamukta verdiği desteklerin arttırılmasını istiyoruz. Son teknolojiyi kullanıp tarımı en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Çiftçi büyük umutlarla ekim yapıyor, ancak hasat zamanı geldiği zaman umutları yitiriyoruz. Alırken ve satarken aldanıyoruz. Siyasi partilerden ve Bakanlıktan çiftçiye sahip çıkmasını bekliyoruz" dedi.


2015 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi'nin mısırda ton başına açıkladığı fiyatın 720 lira olduğunu hatırlatan Altındağ, "2016 yılında ton fiyatı 740 lira, 2017 yılında da 760 lira olarak açıklandı. Ayrıca 2015 yılında kilogram başına 4 kuruş olan prim desteği de 2016'da 2 kuruşa düşürülmüş, ardından da 2017'de 3 kuruşa yükseltilmişti. Bu prim miktarı ve mazot desteği çok yetersiz. 115 liraya 50 kiloluk bir çuval gübre alıyoruz. 500 liraya tohum alıyoruz. Bu şartlarda çiftçinin ayakta kalması mümkün değil" diye konuştu. Hüseyin Altındağ, çiftçinin mısırda girdi maliyetlerinin altından kalkabilmesi için satış fiyatının ton başına en az 900 lira olmasını istedi. Mısır üretiminde mazot desteğinin dekar başına 17 lira, gübre desteğinin de 4 lira olduğunu ifade eden Altındağ, "Bu rakamlar gerçekten çok düşük. Biz dekar başına mısırda yaklaşık 15-16 litre mazot harcıyoruz. 17 liralık mazot desteği de bizim dekarda yaklaşık 3 litre yakıtımızı karşılıyor" diye konuştu.


Eylül sonunda mısır hasadını yapacaklarını söyleyen üretici Kemal Çavdar, bu yıl mazot ve tohum giderlerinin çok yüksek olduğunu söyledi. Girdileri karşılamakta zorlandıklarını kaydeden Çavdar, bir çuval mısır tohumunu 475 liradan satın aldıklarını belirterek, geçen yıl aynı tohumu 330 liradan aldıklarını anlattı. Yaklaşık yüzde 165 civarında tohumda zam olduğunu kaydeden Çavdar, "Buraya tohum atabilmem için 800 kilo mısır satmam gerekiyor. Geçen yıl 330 lira olan tohum bu yıl 475 lira. Ama bizim mısır yine aynı para. Tohumlar yurtdışından geliyor. Artışta da dolar etkili oldu diyorlar. Ama biz malımızı satarken dolar artışına göre satmıyoruz" dedi.


Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS