Kaçak avcılara 976 bin lira ceza

Kaçak avcılara 976 bin lira ceza

DOĞA Koruma ve Milli Parklar 4'üncü Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, yaban hayatını korumak için kaçak avcılara karşı yaptıkları denetimlerde, Manisa, İzmir, Muğla ve Aydın'da 976 bin 341 lira idari para cezası kestiklerini açıkladı.

DOĞA Koruma ve Milli Parklar 4'üncü Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, yaban hayatını korumak için kaçak avcılara karşı yaptıkları denetimlerde, Manisa, İzmir, Muğla ve Aydın'da 976 bin 341 lira idari para cezası kestiklerini açıkladı.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 4'üncü Bölge Müdürlüğü ve Yunusemre Belediyesi desteğiyle Mesir Tabiat Parkı'nda 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü etkinliği yaptı. Etkinliğe 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şaver Yüksel, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Uğur Bayıl ve Mehmet Suphi Egemen Ortaokulu'ndan 100 öğrenci katıldı. Bölge Müdürlüğü ekipleri parkta bulunan hayvanları öğrencilere tanıttı. Gençoğlu, yaban hayatını korumak için çalışmaları sürdürdüklerini belirtip, Muğla'da Yılanlı Çakmak ve Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme sahalarında yaban keçisi popülasyonlarını, İzmir'de Bayındır Ovacık Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında karaca popülasyonlarını ve Gerekirse Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda su kuşlarının yaşam alanlarını koruduklarını söyledi. Gençoğlu, arazi çalışmaları sırasında ya da duyarlı vatandaşların ihbarları sonucu 2017 yılı içerisinde çeşitli nedenlerle doğada zarar görmüş 62 türden 618 yaban hayvanının bulundukları yerlerden alınarak tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde tedavilerinin gerçekleştirildiğini ifade etti. Yapılan tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarından sonra sağlıklarına kavuşan 271 yaban hayvanının tekrar doğaya kazandırıldığını söyleyen Gençoğlu, yaşamlarını doğada sürdüremeyecek durumda olan 38 yaban hayvanın ise hayvanat bahçelerine yerleştirildiğini açıkladı. Kış koşullarında yaşamlarını sürdürmekte zorlanan yaban hayvanları için yemleme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Gençoğlu, Manisa'da doğaya 8 bin 650 kilogram yem bıraktıklarını söyledi. Yaban hayatının desteklenmesi için de çalışmalar yapıldığını aktaran Bölge Müdürü Gençoğlu, 33 bin adet kekliğin doğaya salındığını duyurdu. Ayrıca yaban hayatının korunması için kaçak avcılara karşı mücadelenin de sürdürüldüğünü dile getiren Gençoğlu, "Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla illerini kapsayan görev bölgelerinde 2017 yılında 6 bin 992 adet avcı denetlenmiştir. Bölge Müdürlüğümüz genelinde 2017 yılında yapılan denetimlerde 760 kişiye 647 bin 921 TL idari para cezası 186 kişiye 328 bin 420 TL tazminat olmak üzere toplam 976 bin 341 TL tazminat idari para cezası uygulanmış ve 227 adet araç ve gerece el konulmuştur" diye konuştu.


Nermin UÇTU / MANİSA,(DHA)


FOTOĞRAF


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS