Köprübaşı ile Demirci'de baraj ve gölet projelerine yakın takip

Köprübaşı ile Demirci'de baraj ve gölet projelerine yakın takip

MANİSA'nın Demirci ve Köprübaşı ilçelerinde yapımı süren 7 baraj ve 2 gölet projesini yakın takibe alan DSİ 2.

MANİSA'nın Demirci ve Köprübaşı ilçelerinde yapımı süren 7 baraj ve 2 gölet projesini yakın takibe alan DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, 4 şantiyede incelemelerde bulunup, inşaatların hızlandırılmasını istedi.


DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, inşaat sezonunun başlamasıyla Manisa'nın tarım cenneti ilçeleri Köprübaşı ve Demirci'deki projeleri mercek altına aldı. Eker'in ilk durağı Köprübaşı Döğüşören Barajı oldu. 2 milyon metreküp su tutarak, 1970 dekar araziye can suyu verecek baraj inşaatının hızlandırılmasını isteyen Eker, yüklenici firma yetkilileri ile görüştü. Döğüşören Barajı'nda yüzde 49 gerçekleşme oranına ulaşıldığını kaydeden Eker, "Barajın yarısı tamamlandı. Ancak bazı sıkıntılar nedeniyle inşaatın ikinci kısmı planladığımız hızda yürümedi. En kısa sürede inşaatın yeniden ivme kazanarak, projenin tamamlanmasını hedefliyoruz" diye konuştu.


Döğüşören Barajı'dan Demirci Kılavuzlar Barajı'nın şantiyesine geçen Eken, burada da inşaat alanını gezdi. Yüzde 40'ı tamamlanan barajın son durumu hakkında bilgi alan Eker, gövde dolgusunda kullanılan malzemeleri bizzat inceledi.


Eker, üçüncü ziyaretini ise Demirci Kuzuköy Barajı'na yaptı. Geçen 31 Mayıs'ta temeli atılan barajdaki çalışmaları yerinde gören Eker, "Tarlalarının su ile buluşacağı günü sabırsızlıkla bekleyen bölge halkı da inşaatı yakından takip ediyor. Bu durum sorumluluğumuzu daha da artırıyor. Haziran başında başladığımız projeyi herhangi bir sorunla karşılaşmadan belirlenen takvim içinde bitirmeyi amaçlıyoruz" dedi.


Eker, son olarak Demirci Sayık Göleti'ni gezdi. 620 bin metreküp su tutulacak Sayık Göleti inşaat alanındaki çalışmalar hakkında proje üzerinde bilgi alan Eker, projede yüzde 15'lik fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığını söyledi. Eker, yağışsız yaz aylarının iyi değerlendirilendirilmesi gerektiğini kaydetti.


DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'nün Demirci ve Köprübaşı'nda 7 baraj ve 2 gölet inşaatını sürdürdüğünü kaydeden Eker, "Bölge son yıllarda özellikle yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Bizde üreticimizin daha çok kazanarak ülke ekonomisine katkı koyması için bölgede pek çok projeyi hayata geçirdik. Ayvaalan Barajı bu yıl tamamlandı. Şu anda 9 şantiyede daha inşaatlarımız devam ediyor. En kısa sürede projelerimizi tamamlayıp, üreticimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz" diye konuştu.


MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS