Manisa Büyükşehir Meclisi'nde borçlanma krizi

Manisa Büyükşehir Meclisi'nde borçlanma krizi

MANİSA Büyükşehir Belediyesi'nin nisan ayı olağan meclis toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e borçlanma yetkisi verilmesi konusu kriz yarattı.

MANİSA Büyükşehir Belediyesi'nin nisan ayı olağan meclis toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e borçlanma yetkisi verilmesi konusu kriz yarattı. AK Partili meclis üyeleri, borçlanma yetkisi ile ilgili maddenin Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi talebini reddederken; MHP, CHP ve bağımsız meclis üyelerinin oylarıyla madde komisyona gönderildi. Başkan Ergün, 97 mahallenin acil altyapı ve içme suyu beklediğini, ayrıca birçok hizmetin yapılmasına engel olunmak istendiğini söyledi.


Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün'ün başkanlığında nisan ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantı öncesinde açıklamada bulunan Ergün, daha önceden FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Köprübaşı Belediye Meclis üyesi AK Partili Mehmet Gelmez'in mahkeme sürecinin tamamlanarak beraat etmesiyle birlikte Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine döndüğünü, böylece AK Parti'nin meclisteki üye sayısının 43'ten 44'e yükseldiğini dile getirdi.


DENETİM RAPORUNA SİYASET BULUŞTIĞI İDDİASI


Toplantının en önemli gündem maddeleri arasında Manisa Büyükşehir'in 2018 yılı denetim ve faaliyet raporunun okunup oylanması yer aldı. Raporun oylanması öncesi konuşan Ergün, "Denetim raporu süresi içinde teslim edilmemiştir. Tabii ki ben denetim komisyon raporunun ne şekilde hazırlandığının kritiğini yapacak değilim. Kanun ve yönetmeliklerde ne şekilde yapılacağı belirtilmiş. Ancak bunun dışına çıkıldığı görüldü. Daire başkanlarının söylemediği şeylerin yazıldığı, ilçe belediye başkanlarıyla kişisel problemlerin dahi rapora yazılması söz konusu. O açıdan bu raporun okunmasını doğru bulmuyorum" dedi.


Ardından AK Partili Denetim Komisyonu Başkanı Ahmet Esen, raporun içeriği ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.


Denetim ve faaliyet raporuyla ilgili söz alan MHP'li Meclis üyesi ve Denetim komisyonu üyesi Ziya Elmalı ise raporun dedikodular üzerine hazırlandığını iddia ederek, "Rapor, komisyon üyeleri tarafından yazılmamıştır. Komisyon Başkanı kendisi yazmış, üyelerden imza atmalarını istemiştir. Teknik bir rapor olmaktan çok siyasi bir karalama yazısına dönmüştür. Bu denetim komisyonu raporunun hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır" dedi.


Denetim raporunun okunmasını ardından 20017 yılı faaliyet raporunun oylamasına geçildi. Faaliyet raporu birçok meclis üyesinin görüşlerini belirtmesinin ardından CHP, MHP ve Bağımsız meclis üyelerinin oyçokluğuyla kabul edilirken, AK Parti ise çekimser oy kullandı.


Toplantıda en çok tartışılan konu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ergün'e yapılacak yatırımlarla ilgili ve iç ve dış borçlanma yetkisi verilmesinin güncellenmesi maddesi oldu. Birçok hizmetin yapılamadığını belirten Ergün, "Borçlanma yetkisi talebimizdir bu. Bunu 1 ay ötelersek, bunun vebali AK Parti Grubu'na kalır. Eğer Cengiz Ergün'e hizmet yaptırmama noktasında düşünüyorsanız çıkın açıkça 'Evet vermek istemiyoruz' deyin. Kaçak oynamayın. Bu şekilde bu Manisa'yı yönetemeyiz" diye konuştu.


AK PARTİLİLERDEN MASAYA VURMA PROTESTOSU


Konuşmanın ardından Başkan Ergün, acil altyapı ve içme suyu hizmeti bekleyen 97 mahalleyi tek tek açıkladı. AK Parti'nin yapılacak yatırımlara engel olduğunu iddia eden Ergün, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın katıldığı bir televizyon programında hizmete engel olmayacaklarına yönelik açıklamalarını meclis üyelerine sinevizyon eşliğinde izletmek istedi. AK Partili meclis üyeleri ise Başkan Ergün'ün sinevizyon izletmesine müsaade etmemek için oturdukları yerden masalara vurarak protesto etti.


Yaşanan krizin ardından Ergün'e iç ve dış borçlanma yetkisi güncellenmesi maddesinin Plan ve Bütçe Komisyonu'na sevk edilmesine, AK Partili meclis üyeleri 'ret' oyu verirken, MHP, CHP ve bağımsız meclis üyelerinin oyçokluğuyla kabul edildi. Toplantının ikinci oturumunun 16 Nisan Pazartesi günü yapılmasına karar verildi.


İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAFLI


  


  


  


  


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS