Manisa'da çocuk işçiliğiyle mücadele

Manisa'da çocuk işçiliğiyle mücadele

DÜNYA Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü için Manisa'da, SGK, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İŞKUR yetkilileri, çocuk işçiliğine karşı halkı bilgilendirdi.

DÜNYA Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü için Manisa'da, SGK, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İŞKUR yetkilileri, çocuk işçiliğine karşı halkı bilgilendirdi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, 2017 yılında 50 çocuk işçiye ulaştıklarını belirtirken, SGK Müdür Yardımcısı Ali Toroman ise çocuk işçi çalıştıranlara 1853 lira para cezası kesildiğini söyledi.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından Tarzan Meydanı'nda stant kuruldu ve vatandaşlar bilgilendirildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, İŞKUR İl Müdürü Vekili Alattin Aslan ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ali Toroman etkinliğe katıldı.

Çocuk işçiliğini önlemek için çalıştıklarını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, "Bizler de devlet olarak onların olumsuz koşullardan etkilenmemeleri için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz. Bu çerçevede oluşturulan 2017-2023 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Eylem Planı Sosyal Güvenlik Bakanlığınca şu anda yürürlükte. Tabii bu birçok bakanlığı ve sivil toplum örgütünü kapsıyor. Biz de Manisa'da bugün farkındalık oluşturmak, çocuk işçiliğine 'Hayır' demek için 3 kurum olarak bir araya geldik. Çocukların çalıştırılmaması, onları olumsuz etkileyecek ortamdan uzak tutulmasıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak alanlarının ağırlıklı olarak sokakta çalıştırılan çocuklar olduğunu belirten Konan, "Biz emniyetten ya da kendi yaptığımız mobil ekiplerle her hafta perşembe günleri tüm ilçelerimizde sokakta çalışma yapıyoruz. Tespit ettiğimiz çocuklarla ilgili aile görüşmesi, rehberlik, okullarla irtibatlandırma şekline bugüne kadar 2017-2018'de yaklaşık 50 çocuğa ulaştık. Bu konuda farkındalık oluşturmak için sadece kurumlara değil sivil toplum örgütlerine de ciddi görevler düşüyor" dedi.

İŞKUR İl Müdür Vekili Alattin Aslan ise, çocuk işçi çalıştıran ailelerin tespitinin ardından aileleri yönlendirdiklerini belirterek, ailelerin çocuklarını çalıştırmamaları için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ali Toroman ise, çocuk işçi çalıştıranlara ağır cezalar kesildiği belirterek, çocuk işçi çalıştıranlara her çocuk için 1853 lira ceza uygulandığını söyledi.

Konuşmaların ardından İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından Tarzan Meydanı Sevgi Yolu'nda açılan stantta İl Müdürleri ve personeller vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıttı.

Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS