MCBÜ kampüsünde 'tarihi kutsal alan' bulguları

MCBÜ kampüsünde 'tarihi kutsal alan' bulguları

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Şehit Prof. Dr

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü'nde, 3 yıl önce antik döneme ait bir tarihi alanın tespit edilmesinin ardından, kampüsteki tarihi yapının ortaya çıkarılması için kazı çalışmaları nisan ayında başlayacak. Aigai Antik Kenti'nin Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, alanın antik çağda 'kutsal alan' olarak kullanılmış olabileceğini düşündüklerini, yapılacak çalışmaların ardından tarihe ışık tutulacağını söyledi.


MCBÜ Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü içerisinde antik döneme ait olduğu tespit edilerek, 3 yıl önce 1. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenen tarihi alanda ilk çalışma nisan ayında başlayacak. Yaklaşık 3 yıl sürmesi planlanan kazı çalışmaları, Manisa Müzesi Müdürlüğü ile MCBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü işbirliğinde yapılacak.


2 bin 500 yıl öncesine dayanan tarihi kalıntılara rastladıklarını alanın antik çağda 'kutsal alan' olarak kullanılmış olabileceğini düşündükleri belirten Aigai Antik Kenti'nin Kazı Heyeti Başkanı ve MCBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, bu yıl yapılacak çalışmalarının ardından, alanda 2019 yılında arkeolojik kazı çalışmaları yapmayı planladıklarını söyledi. Alanda yürütülecek olan çalışmalarda yer alan arkeoloji bölümü öğrencilerinin arazi tecrübesi sağlanacağını dile getiren Doç. Dr. Sezgin, "Nisan ayında başlatılması planlanan çalışmalarda öncelikle alanın temizlenmesi ve kültür varlıklarının tespiti gerçekleştirilecektir. Kalıntılar fotoğraflanıp, mimari çizimleri yapılarak kayıt altına alınacak. Alanda yapılacak çalışmalar tarihe ışık tutacak" diye konuştu.


Çalışmaların tamamlanmasının ardından kampüs içinde bir arkeopark alanının oluşturulmasını hedeflediklerini ifade eden Doç. Dr. Sezgin, "Arkeolojik alanın en üst noktasında dikdörtgen planlı oldukça büyük bir yapıya ait kalıntılar yer alıyor. Yapıya ait duvar temelleri yaklaşık 1 metre kalınlığında ve dik olarak örülmüş. Yüzeyde izleri kısmen görülen yapının doğu-batı doğrultulu olduğu anlaşılıyor. Söz konusu yapının etrafını kuşatan ve tepenin kenarlarını dolaşan duvarların izleri halen seçilebiliyor. Özellikle doğu ve kuzey bölümleri açıkça görülebiliyor. Bu görüntüsü itibariyle kutsal bir yapının etrafını çeviren bir çevre duvarı izlenimi veriyor. Kazı yapılacak alının oluşturulmasının ardından hem üniversite öğrencilerine hem de ziyaretçilerimize arkeolojik kazıların nasıp yapıldığını gösteren bir arkeopark oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.


İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAF


  


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS