Okulda deprem tatbikatı

Okulda deprem tatbikatı

MANİSA'nın Şehzadeler ilçesindeki Gazi İlkokulu'nda düzenlenen deprem tatbikatı, heyecanlı anlara sahne oldu.

MANİSA'nın Şehzadeler ilçesindeki Gazi İlkokulu'nda düzenlenen deprem tatbikatı, heyecanlı anlara sahne oldu. Gerçeğini aratmayan tatbikatta, deprem anında okulda mahsur kalan öğrencilerin kurtarılma anları gerçeğini aratmadı.


Şehzadeler ilçesindeki Gazi İlkokulu'nda, öğrenci velisinin organizasyonuyla, UMKE, AKUT, Manisa Telsiz Radyo Amatörleri ve Arama Kurtarma Derneği (MAT), Kızılay ve Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Amirliği ekipleri, deprem tatbikatı yaptı. 7 şiddetinde meydana gelen deprem senaryosunda öğrenciler de senaryoda depremi yaşadı. Tatbikat öncesi öğrencilere, deprem anında yapmaları gerekenler öğretildi. Okulda çalan sirenlerle birlikte başlayan tatbikatta, önce okul güvenli bir şekilde boşaltıldı. Sınıf öğretmenleri eşliğinde bahçede toplanan minik öğrenciler, daire şeklinde dizilere yere çöktü. Ardından da okulda yaralı olan öğrenciler arkadaşları tarafından ilk müdahalesi yapıldıktan sonra çıkarıldı. Okulda mahsur kalan bir öğrenci ise AKUT tarafından okulun penceresine gerilen iplerle okula girerek sedyeyle çıkarıldı. Öğrenciler, büyük bir heyecanla izlediği kurtarma tatbikatını alkışlayarak destek verdi. Okulda mahsur kalan diğer iki öğrenci ise Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri tarafından merdiven uzatılarak tahliye edildi.


Tatbikat hakkında bilgi veren Gazi İlkokulu Müdürü Abdullah Emeksiz, öğrencilerin deprem anında yapmaları gerekenleri öğrendiğini söyledi.


Öğrencilere binayı nasıl boşaltacakları konusunda uygulamalı eğitim verdiklerini kaydeden AKUT Manisa Başkanı Hakan Özcan ise, "Bugün olası bir afet tatbikatı yapıyoruz. Meydana gelecek herhangi bir afette binayı öğrencilerin ne şekilde terk edecekleri, hangi sırayla terk edecekleri öncelikli sırada hangi öğrencilerin olduğu ki burada işitme engelli öğrencilerimiz var. Onlar bu işin en merkezinde" diye konuştu.


Tatbikatta 20 öğrenciye de afet durumunda telsizle haberleşmenin nasıl yapılması gerektiği konusunda da MAT tarafından eğitim verildi. Verilen eğitimler hakkında konuşan MAT Başkanı Bahattin Özer, "Afet durumunda çocuklara haberleşmenin önemini, telsizle haberleşme çalışmalarını yapıyoruz. 20 çocuğa telsiz dağıtmış durumdayız. Onlara neler yapması gerektiğini anlattık" dedi.


Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAF


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS