Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi ilerliyor

Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi ilerliyor

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü 'Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi'ne devam ediyor.

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü 'Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi'ne devam ediyor. Yüzde 40'ı tamamlanan projenin yeni sezona yetiştirileceği, her yıl üreticinin cebine 18 milyon 711 bin lira daha fazla para gireceği belirtildi.


Sarıgöllü üzüm üreticilerinin yakından takip ettiği 'Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi', hız kesmeden sürüyor. 23 bin 780 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak projenin yüzde 40'ı tamamlandı. Üreticiye her yıl 18 milyon 711 bin lira daha fazla kazandıracağı belirtilen çalışmaları sık sık yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, "Çiftçimiz ürün hasat ederken; tarlalarda çalışmakta zorlanıyorduk. Bağlarda üreticinin olmadığı zamanı iyi değerlendirmeyi hedefledik ve kış aylarında sahadaki ekip sayısını artırarak inşaata hız verdik. Ocak başında yüzde 22 olan fiziki gerçekleşme oranımız bir ayda yüzde 40'a yükseldi. Hedefimiz haziran ayında projeyi tamamlayarak; üreticimize yeni sistemden su verebilmek" diye konuştu.


371 SANAT YAPISI İNŞA EDİLECEK


Bölge çiftçisine her yıl 18 milyon 711 bin lira ek gelir sağlayacak proje kapsamında 83 kilometre polietilen boru imalatı yapılacak. 371 sanat yapısı, 251 hidrat, 56 tahliye hattı, 2 basınç kırıcı ile 6 kap kapama vanası, 45 ayrım yapısı inşa edilecek. Bölgeye 4 bin 193 metre çelik isale hattı döşenecek. Projede şu ana kadar ana hat ile 27 kilometrelik kısımda boru döşeme işlemleri tamamlandı. Ayrıca basınç kırıcı tesisin ve sanat yapıları da bitirildi.


Buldan Barajı-Manisa Sarıgöl Sulaması'nı açık kanal ve kanaletli sistem olarak 1969 yılında inşa edildi. Yaklaşık yarım asırdır kullanılan sistemin yıpranması ve rantabilitesini kaybetmesi nedeniyle projenin basınçlı borulu-kapalı sisteme dönüştürülmesi uygun görüldü


SARIGÖL (Manisa), (DHA)


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS