Soma'da eski maden sahaları tek tek yeşillendiriliyor

Soma'da eski maden sahaları tek tek yeşillendiriliyor

MANİSA ve İzmir'deki orman alanlarında bulunan ve işletilmesi tamamlanıp 4 yıldan bu yana geri teslim edilen toplam 860 dekarlık maden sahasının, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından rehabilite edilip, ağaçlandırıldığı bildirildi.

MANİSA ve İzmir'deki orman alanlarında bulunan ve işletilmesi tamamlanıp 4 yıldan bu yana geri teslim edilen toplam 860 dekarlık maden sahasının, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından rehabilite edilip, ağaçlandırıldığı bildirildi. Bu alanlara çeşitli türlerde toplam 150 bin fidan dikildiği belirtildi.


Manisa ve başta kömür ocakları ve termik santralleriyle bilinen ilçesi Soma ile İzmir'deki orman alanlarında bulunan maden sahaları, işletilmelerinin tamamlanmasının ardından İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne iade ediliyor. İade edilen bu alanlar tekrar ağaçlandırılarak, tabiata kazandırılıyor. Bu kapsamda, 2014 yılından bu yana sadece Soma'daki faaliyeti sona ermiş maden sahalarındaki 350 dekarlık alanın yeniden ağaçlandırıldığı bildirildi.


Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, "Madenlerimizin ülke ekonomisine kazandırılması sağlanırken bu sahaların tabiata yeniden kazandırılmasına daha maden projesi aşamasındayken başlıyoruz. Bu konuda 2008 yılında yapılan mevzuat değişikliğiyle maden izin sahalarının tesliminde, en önemli şart olarak sahaların yeniden rehabilite edilmesi için gerekli çalışmaların da yapılması aranıyor. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu öncülüğünde başlatılan Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planıyla 2014-2018 yılları arasında İzmir ve Manisa'da toplam 860 dekarlık maden sahasını yeniden rehabilite edip fıstıkçamı, kızılçam, karaçam, akasya ve servi gibi çeşitli türlerde 150 bin fidan diktik. Çalışmalarımız bundan sonra da aralıksız devam edecek" dedi.


SOMA (Manisa), (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS