Üzüm üreticilerinin sorunları Komisyon'a iletilecek

Üzüm üreticilerinin sorunları Komisyon'a iletilecek

MANİSA'nın Salihli ilçesinde, Üzüm Üreticileri Sendikası (Üzüm-Sen) tarafından düzenlenen toplantıda üzüm üreticilerinin sorunları ve gıda egemenliği konuları konuşuldu.

MANİSA'nın Salihli ilçesinde, Üzüm Üreticileri Sendikası (Üzüm-Sen) tarafından düzenlenen toplantıda üzüm üreticilerinin sorunları ve gıda egemenliği konuları konuşuldu. Toplantıda alınan karar ve taleplerin, üzüm üreticileri ve bağcılık sektörünün sorunlarının çözümü için kurulan 'Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu'na iletileceği bildirildi.


Üzüm-Sen tarafından Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Konferans Salonu'nda üzüm üreticilerinin sorunlarının dinlenmesi için toplantı düzenlendi. Toplantıya Üzüm Üreticileri Sendikası (Üzüm-Sen) Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ile üzüm üreticileri  katıldı. Toplantının açılış  konuşmasını yapan  Üzüm Üreticileri Sendikası Başkanı Adnan Çobanoğlu, üzüm yetiştiricilerinin birçok konuda ciddi sorunlar yaşadığını söyledi. Çobanoğlu, "Birçok sorunun yaşandığı bir noktada da TBMM, bir adım attı ve Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu kuruldu. Şu ana kadar üzüm üreticileri dinlenmedi. Komisyon şu ana kadar Tariş, Toprak Mahsulleri Ofisi, ziraat odaları gibi kurumları dinledi. Biz de bugün Uşak ve Manisa'da bu toplantıları düzenleyip üzüm üreticilerinin sorunlarını bizzat yerinde tespit etme kararı aldık. Bu toplantıya da hem Manisa milletvekillerini hem de komisyonda yer alan toplam 15 milletvekiini davet ettik. Toplantımıza CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer katıldı. Bizim amacımız bu komisyonda üzümcüden yana olan milletvekillerinin arkasını doldurabilmekti. Amacımız onların bu komisyonda daha dik duruş sergileyebilmelerini sağlamaktı" dedi.


CHP Manisa Milletvekili Yıldız Tur Biçer ise "Böyle önemli bir konuda bizleri bir araya getirdiği için Üzüm-Sen'e çok teşekkür ediyoruz. Üzüm-Sen sayesinde bağcımızla, üzüm üreticimizle buluşma imkanı buluyor. Üreticilerimizin yaşadıkları sorunları daha gerçekçi bir şekilde değerlendirme imkanına kavuşuyoruz. Ben, kendi üzerime düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğim. Mecliste kurulan komisyonu çözüm noktasında önemsiyorum. Ancak komisyonun neler yaptığı ile ilgili daha şeffaf paylaşımlar yapmasını bekliyorum. Sarıgöl ve Alaşehir'deki panellerden sonra oluşacak olan raporu komisyona bizzat ileteceğim. Sizlerin yanında olmaya devam edeceğim" dedi.


Öte yandan 23 Mart'ta Sarıgöl, 30 Mart'ta da Alaşehir'da birer toplantı daha yapılacağı bildirildi.


Ekrem ÇAĞLAR /SALİHLİ (Manisa), (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS