8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Tarsus’ta yürüyüş düzenlendi

8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Tarsus’ta yürüyüş düzenlendi

MERSİN’in Tarsus İlçesi'nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle belediye öncülüğünde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Tolunay DUMAN/TARSUS,(Mersin),(DHA)- MERSİN’in Tarsus İlçesi'nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle belediye öncülüğünde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Tarsus Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle tertip edilen kutlama programı kapmasında yürüyüş gerçekleştirildi.

Cetvel köprübaşında bulunan Aznakay parkı önünden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Alanında son buldu. Yürüyüşe Tarsus Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, Belediye Başkan Yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri ve kadın sivil toplum örgütlerinin yanı sıra oda ver dernek temsilcileriyle öğrenciler katıldı. Tarsus Belediyesi Bando takımının çaldığı marşlar eşliğinde ellerindeki Türk bayrakları dövizlerle yürüyen kadınlara vatandaşların evlerinden Türk Bayrakları sallayarak eşlik ettiği yürüyüş kortejine erkeklerde katılım sağlayarak destek verdi. Cumhuriyet Alanında bulunan Atatürk Anıtına kadınlar tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Yürüyüşe katılım sağlayan kadın dernekleri adına konuşan Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şube Başkanı Figen Aktan; "Bu ülkede hepimiz aileyiz. Kız çocuklarımızın, 9-12 yaşlarından evlenebilmelerini tartışan zihniyet; erkek eşini dövebilir diyen zihniyet; aile yapımızı kökünden sarsıp bu ülkenin kalkınmasını ve gelişmesini istemeyen kör bir zihniyettir. Kadına yapılan her eziyet bu topluma yapılmış bir ihanettir" dedi.

Tarsus Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek ise yaptığı konuşmada; "Kadınlar bizim her şeyimizdir. Tarsus Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz günden bugüne kadar kadınlarımızın hep yanında olduk. İlçemizde kadınlarımıza yönelik projeleri en ön sıralarda tutarak çeşitli yerlerde tamamen işletmesini bayanların oluşturacağı şekilde mekanlar düzenledik. Hanım Elleri Pazarı adıyla kadınlarımızın el emeklerinin sergileneceği çarşıyı oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. onların her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın ‘8 Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, şiddetten uzak, sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir ömür diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kadın derneklerinin ve sivil toplum örgütleri yararına açılan stantlar ve satış reyonları katılımcılar tarafından gezildi.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS