Anamur Tarım ve Gıda Fuarı kapılarını açtı

Anamur Tarım ve Gıda Fuarı kapılarını açtı

  MERSİN’in Anamur ilçesinde bu yıl 5’ncisi açılan Tarım ve Gıda Fuarı, 85 firmanın katılımı ile ziyaretçilere kapılarını açtı.

Mithat ÜNAL/ANAMUR(Mersin), (DHA) -  MERSİN’in Anamur ilçesinde bu yıl 5’ncisi açılan Tarım ve Gıda Fuarı, 85 firmanın katılımı ile ziyaretçilere kapılarını açtı.
Anamur Belediyesi ve CNR Fuarcılık organizasyon ile açılan fuara Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, Belediye Başkanı Mehmet Türe,  Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbeykul, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ün yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Açılış nedeni ile Anamur Ticaret ve Sanayi Odası önünden başlayan kortej, yaklaşık bir kilometrelik Tahsin Soylu ve Bankalar Caddesi boyunca yürünerek fuarın yapılacağı Şehit Uzman Çavuş Atanur Baş Pazar yerine ulaştı.
Fuarın açılışında konuşan Belediye Başkanı Türe, Türkiye’deki kriz ortamına rağmen 70 tarımla ilgili ve 15 kültürel firma olmak üzere toplam 85 firmanın katıldığını söyledi. Ziraat Odası Başkanı Gümüş, üretime devam etmek zorunda olduklarını kaydederek, üreticiden olumsuzluklar karşısında morallerini bozmamalarını istedi.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu da, Anamur üreticisinin, 200 bin ton muz ve 63 bin ton çilek üretimi yaparak ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığına vurgulayarak, ithal muza uygulanan yüzde 145,8 vergiden elde edilen gelirden Anamur muz üreticisine pay ayrılmasını talep etti.
Kazakistan Büyükelçisi Saparbeykul, yüzde 80’i tarım ve hayvancılık yapılan ülkesinin gelir kaynaklarını Anamur’daki tarıma benzeterek, üreticileri yatırım yapmak üzere ülkesine davet etti.
Kaymakam Kurdoğlu da, konuşmasında Antalya-Mersin karayolunun bitirilmesi ile Anamur’un tarım ve turizm merkezi olma yolunda bir adım daha ilerlediğini kaydederek, "Devam eden İskele inşaatımızla bizim hem turizm noktasında, hem tarım noktasında, ihracat noktasında kapımız daha açık olacaktır" diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol fuar kurdelesini kesilerek stantlar gezildi.

FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜ

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS