Anamur’da 140 bin ağacı kurtaran tesis

Anamur’da 140 bin ağacı kurtaran tesis

– MERSİN’in Anamur ilçesinde 7 yıl önce kurulan geri dönüşüm tesisi ayda 120 ton kağıt atık toplayarak bu güne kadar 140 bin ağacın kesilmesini önledi.

Mithat ÜNAL/ANAMUR(Mersin), (DHA) – MERSİN’in Anamur ilçesinde 7 yıl önce kurulan geri dönüşüm tesisi ayda 120 ton kağıt atık toplayarak bu güne kadar 140 bin ağacın kesilmesini önledi.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, kurdukları geri dönüşüm tesisini basın mensuplarına gezdirdi. Başkan Türe, tesisin Anamur ve Bozyazı’yı kapsayan bir alanda hizmet verdiğini söyledi. Türe, 250 adet geri dönüşüm sepeti ve kurum kuruluş, okul ve apartmanlara yerleştirdikleri 3 bini aşkın geri dönüşüm kutusundan günde 3 bin, ayda ise 120 ton kağıt atık topladığını belirterek, bu rakamın yıllık 1500 tona tekâmül ettiğini dile getirdi. Başkan Türe, tesisinin ülke ekonomisine katkısının ise yıllık bir milyon TL civarında olduğunun ifade ederek, "Tesisin, sadece ekonomik olarak değil çevresel ve doğal faydalarının da göz önünde bulundurulması gerek. Tesis vasıtası ile toplanan bir ton kâğıt 17 adet yetişkin ağacın kesilmesine engel olmaktadır. Bu yönü ile bakıldığında günlük toplanan 3 ton kâğıt 51, yıllık ise 140 bin yetişkin ağacın kurtarılması anlamına gelmektedir" dedi. Tesiste kış döneminde 16, yaz döneminde ise 22 personelle hizmet verdiğini kaydeden Türe, tesisin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenli denetlendiğinin de sözlerine ekledi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS