Avukatlara 'İdarenin taraf olduğu davalar' semineri verildi

Avukatlara 'İdarenin taraf olduğu davalar' semineri verildi

MERSİN Valiliği ve Mersin Barosu işbirliğinde, avukatlara yönelik eğitim semineri verildi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Valiliği ve Mersin Barosu işbirliğinde, avukatlara yönelik eğitim semineri verildi.

Baro Gökdelen Hizmet Birimi'nde düzenlenen seminerde avukatlara, 'İdarenin Taraf Olduğu Davalarda Son Mevzuat Değişiklikleri’ ve 'Kamu Avukatlarının İdare İçerisindeki Yeri, Sorunları ve Çözümleri' konularında bilgilendirildi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Cemil Kaya ve Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Murat Sezginer, yapmış oldukları sunumlarda avukatlara eğitim verdi.

İdareden kaynaklanan uyuşmazlıklar konusunda yapmış olduğu sunumda Prof. Dr. Murat Sezginer, "İdare sözleşmesinin feshi, idare tarafından idari bir işlem gibi yapılır ama bir özel hukuk tasarrufudur. İdareler arasında da özel hukuk tartışmaları olur. İki idare arasında olan hukuki uyuşmazlık, adli yargıyı ilgilendiren bir anlaşmazlıktır. İdareler arasında özel hukuk uyuşmazlığı çıkmışsa, adli yargıdaki yargıcın hakem sıfatıyla bu uyuşmazlığı çözmesi isteniyor. İdare ile özel hukuk tüzel kişisi arasında özel hukuk ihtilafı çıkarsa, bunu yine adli yargı düzeni çözecek. İdareler arasında idari uyuşmazlık olduğunda, bir idare diğer idarenin işlemine karşı, idari yargıda iptal davası açabilir. Bakanlıkların tüzel kişiliği yoktur. İki ayrı bakanlık arasında çıkan ihtilaf ise idari olarak Bakanlar Kurulu’nda çözülür.  İdareler arasında taşınmazların alımına ilişkin ihtilafı ise, Danıştay İdari Dairesi çözer" dedi.

Prof. Dr. Cemil Kaya ise sunumunda, idarenin taraf olduğu davalarda son mevzuat değişiklikleri, idare davalarda taraf ehliyeti, idari uyuşmazlıklara ilişkin idarenin davacı ve davalı olduğu hususlara ilişkin bilgiler verdi. 659 Sayılı hukuk hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin KHK ve bazı idari yargı müesseseleri konusunda katılımcıları aydınlatan Kaya, "Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin hukuk hizmetlerinin etkili, verimli ve usul ekonomisine uygun şekilde yerine getirilmesine ve bu hizmetlerin yürütülmesinde uygulama birliğinin sağlanmasına yönelik, usul ve esasların belirlenmesi amacı taşımaktadır. İdarenin taraf olduğu adli ve idari davalarda, iç ve dış tahkim yargılamasında, icra işlemlerinde ve yargıya intikal eden diğer her türlü hukuki uyuşmazlıklarda idareyi temsil eder, dava ve icra işlemlerini vekil sıfatı ile takip eder. İdarece hizmet satın alma yoluyla temsil ettirilecek dava ve icra takipleri ve tahkim ile ilgili işlemleri koordine eder, izler ve denetler" diye konuştu.

Seminerin sonunda katılımcı avukatlara sertifikaları takdim edildi.FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS