Baro Başkanı Yeşilboğaz: Amacımız emsal karar çıkarmak

Baro Başkanı Yeşilboğaz: Amacımız emsal karar çıkarmak

MERSİN Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, toplu taşıma araçlarında işlenen suçlara ekstra cezalar verilmesi yönünde girişimde bulunduklarını belirterek, "Amacımız Türkiye'deki hakimlere örnek olabilecek emsal bir karar çıkartmak" dedi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, toplu taşıma araçlarında işlenen suçlara ekstra cezalar verilmesi yönünde girişimde bulunduklarını belirterek, "Amacımız Türkiye'deki hakimlere örnek olabilecek emsal bir karar çıkartmak" dedi.

Stajyer avukatlar, baronun Gökdelen Hizmet Birimi'deki etkinlikte bir araya geldi. Avukatlık mesleğinin etik kuralları hakkında bilgiler veren Baro Başkanı Yeşilboğaz, baroların diğer STK'lardan farklı bir yapıya sahip olduğunu ifade ederek, "Avukatlık mesleğinin etik kurallarını içselleştirmediğiniz ve uygulamadığınız takdirde hukukçu olamazsınız. Cübbenizi giydiğiniz zaman tamamen bağımsızsınız, sadece hukuka hizmet edersiniz. Bizi toplumda ve kamuoyunda farklı bir yere koyan asıl önemli unsur, yaptığımız hizmetin farkıdır. Avukatlık Kanunu'nun vermiş olduğu yetkilerle, toplumdaki her türlü hukuksuzluğa müdahale etme hakkımız vardır. Sizler hukuk savaşçılarısınız. Ezilen, mağdur edilen, şiddet gören kadının, istismara uğrayan çocukların, sesi olmayan hayvanların sesi olmak ve onların haklarını korumak zorundasınız" diye konuştu.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI KAMUSAL YERLERDİR

Baronun Özgecan Aslan davasını da gönüllü takip ettiğini hatırlatan Yeşilboğaz, şunları söyledi:

"Amacımız Türkiye'deki hakimlere örnek olabilecek emsal bir karar çıkartmaktı. Dosyamız şu an temyizdedir. Ufak bir indirimle istediğimiz talep gerçekleşti. Toplu taşıma araçları ve toplanma yerleri kamusal yerlerdir. Burada işlenen suçların da ekstra cezalandırılması gerektiği yönündeyiz. Bu konuda hukukta bir emsal yaratacağız. Aladağ'da yanan çocukların davasını da gönüllü takip ettik. Bu tür davaları takip etmek zorundasınız. Bunlar sizin toplumsal ve hukuksal sorumluluğunuz. Barolarımız, meslektaşlarımız zaman zaman saldırıya uğruyor. Sebebine bakmadan her zaman onları savunmaya gittik. Bu tür mesleki dayanışmalara da önem vermek zorundasınız."(FOTOĞRAFLI)


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS