Baro Başkanı Yeşilboğaz: İdamın hukuki mesnedi yoktur

Baro Başkanı Yeşilboğaz: İdamın hukuki mesnedi yoktur

MERSİN Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, çocuk istismarlarının ardından ülke genelinde sıkça anılmaya başlanan 'idam' ifadesine ilişkin, "İdam söylemi,  toplumun gazını almaya yönelik, toplumu harekete geçirecek bir söylemdir.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, çocuk istismarlarının ardından ülke genelinde sıkça anılmaya başlanan 'idam' ifadesine ilişkin, "İdam söylemi,  toplumun gazını almaya yönelik, toplumu harekete geçirecek bir söylemdir. İktidar veya siyasi argümanlar hiçbir şekilde idamı getiremez. Bunun hukuki bir mesnedi yoktur" dedi.

Yeşilboğaz ile baroya bağlı Çocuk Hakları Merkezi'nin Başkanı Avukat Ruşen Ayşen Ayılgan, çocuk istismarı ve çocuk cinayetlerine ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Adliye içerisindeki baro hizmet birimindeki toplantıda, çocuk tacizlerine ve çocuk cinayetlerine duyarsız kalamayacaklarını belirten Yeşilboğaz, "Tüm barolar gibi bu sorunun çözümüne hazırız. Çocuk istismarı ve çocuk cinayetleri ne zaman gündeme gelse, idam çığırtkanlığı başlıyor. İdam söylemi,  toplumun gazını almaya yönelik, toplumu harekete geçirecek bir söylem olarak dilde kalmaktadır. Bu, insanlardaki nefret duygularını artırmaktadır. Bu dilden vazgeçilmesi gerekiyor. İktidar veya siyasi argümanlar hiçbir şekilde idamı getiremez, öyle bir yetkileri yoktur. İdamın hukuki bir mesnedi yoktur" diye konuştu.

CEZALAR ARTIYOR, SUÇLAR AZALMIYOR

Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ruşen Ayşen Ayılgan ise çocuk tecavüzlerinin ve cinayetlerinin her geçen gün artmasını toplum olarak sindiremediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu suçlara ilişkin  cezai indirimler uygulanmamalı ve af kapsamından muaf tutulmalıdır. Çocuk istismarını ve cinayetlerini, önleyici ve koruyucu nitelikte politikaların acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Cezaların arttırılmasına rağmen bu suçlarda azalma olmadığı, aksine her geçen gün bu suçların daha da arttığı istatistiksel olarak ortadadır.  Oaya sadece ceza boyutu ile bakmanın çocuğa fayda sağlamaktan uzak olduğu ortadadır. Devletin ve toplumun önceliği, istismara uğramadan ve ölmeden önce çocuğu nasıl koruyacağı olmalıdır."(FOTOĞRAFLI)


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS