Başkan Can: Molla Kerim ve Kuva-i Milliye şehitleri unutulmayacak

Başkan Can: Molla Kerim ve Kuva-i Milliye şehitleri unutulmayacak

MERSİN'de Tarsus ilçesinin kurtuluşunda önemli rol alıp Fransız askerler tarafından şehit edilen Çeliktaş Müfrezesi Komutanı Molla Kerim ve tüm Kuva-i Milliye şehitleri törenle anılacak.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de Tarsus ilçesinin kurtuluşunda önemli rol alıp Fransız askerler tarafından şehit edilen Çeliktaş Müfrezesi Komutanı Molla Kerim ve tüm Kuva-i Milliye şehitleri törenle anılacak.

Sıraköy mahallesindeki Sıtkı Durağı'nda gerçekleştirilecek olan anma törenine ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Şevket Can, "Milli Mücadele dönemi, milli tarihimizin en kritik dönemlerinden birisidir. Türk milletinin var olma mücadelesi, neticeleri itibariyle de çok önemlidir. Milli mücadele kaybedilmiş olsaydı vatanımız elimizden alınacak, milli birliğimiz yok olacaktı. Bu amaçlarla ülkemize gelen Fransız işgal güçleri, 28 Temmuz 1920'de Çeliktaş Müfrezesi Komutanı Molla Kerim ve silah arkadaşlarını elleri kelepçeli halde BAC köprüsü üzerinde haince şehit etmişlerdir" dedi.

MEZARI DAHİ YOK

Molla Kerim'in cenazesinin düşman askerleri tarafından yok edildiği için mezarının dahi bulunmadığını belirten Can, "Kahraman şehitlerimiz Türk'ün asla esir edilemeyeceğini, söz konusu vatan olunca gözünü kırmadan canını feda edeceğini dosta düşmana göstermiş ve bölgemizin kurtuluşunda önemli bir fedakarlık göstermişlerdir. Tarsus'un tüm değerlerine sahip çıktığımız gibi Molla Kerim ve silah arkadaşlarını, Molla Kerim'in köyünde anarak ruhlarını yad edeceğiz" diye konuştu.

Anma töreni 28 Temmuz 2018 Cumartesi günü saat 19.00'da başlayacak.FOTOĞRAFLI

 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS