Başkan Güngör: Yapılandırma fırsatını kaçırılmamalı

Başkan Güngör: Yapılandırma fırsatını kaçırılmamalı

MERSİN Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör 18 Mayıs’ta yürürlüğe giren 7143 sayılı yapılandırma kanununda başvuruların 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini dile getirerek,  Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ile kamu kurumlarına borçlu olan esnaf sanatkarların bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini istedi.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) - MERSİN Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör 18 Mayıs’ta yürürlüğe giren 7143 sayılı yapılandırma kanununda başvuruların 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini dile getirerek,  Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ile kamu kurumlarına borçlu olan esnaf sanatkarların bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini istedi.

Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör ile Grup Müdürleri Bekir Yiğit ve Ahmet Tamer Yıldız, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer’i ziyaret etti.

Vergi Dairesi Başkanı Güngör ziyarette yaptığı konuşmada; Mersin ESOB Başkanı Dinçer’in 70 meslek odası ve 60 bin esnaf ve sanatkarı temsil ettiğini belirterek, "60 bin esnaf ve sanatkarın hak ve menfaatlerini korumak, işlerinin daha iyi gitmesi için projeler üreten kurumsunuz.  Esnaf odalarımızın ve esnafımızın sorunu bizlerin sorunudur. Çünkü bizler sizlerle bir nevi iş ortağıyız. Bizler bu ortaklığı işbirliğine dönüştürme gayretindeyiz. Ülkelerin kendi finansmanlarını sağlamak adına, yatırımları yapma adına ana unsur vergidir. Vergiden anlayışımız ise adil bir vergi sistemi ve herkesin kazancı oranında vergilendirilmesidir. Biz bu anlamda esnafımıza her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

YAPILANDIRMA KANUNU ÜYELERİNİZE DUYURUN

Konuşmasının devamında 7143 sayılı yapılandırma kanununa değinen Güngör, şunları söyledi:

"Bu yasadan esnafın, sanatkarın tüccarın yararlandırılması gerek. Burada her kesimi ilgilendiren bir yapılandırma durumu söz konusu. Özellikle peşin ödemelerde yüzde 95 e kadar faizlerin silinmesi söz konusu. Bu bağlamda konuyu üyelerinize duyurmanız adına sizlerden destek bekliyoruz."

Mersin ESOB Başkanı Dinçer’de Başkan Güngör ve grup müdürlerine ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Esnaf ve sanatkarın devletine karşı her türlü yasal sorumluluğunu yerine getirdiğini ifade eden inçer, "Esnaflık çok zor meslek. Esnaf önce kendi sosyal güvenliğini cebinden yatırır. Ardından yanında çalıştırdığı kişiye maaş öder ve onun da sosyal güvenlik primini cebinden yatırır. Bunun yanı sıra işyeri sahibine kirasını; belediyelere, maliyeye vergisini öder. Elektrik, su ücretinin yanında dolaylı dolaysız onlarca verginin altında ezilir. Bunun yanı sıra hemen mahallesine kurulan AVM’ler karşısında ayakta kalma mücadelesi verir" diye konuştu.

YILDA 5 BİN İŞYERİ KAPANIYOR

Kurum olarak esnaf ve sanatkarları ayakta tutmanın çalışması içerisinde olduklarının kaydeden Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mersin’de yılda 5 bin esnaf sanatkar çeşitli nedenlerden dolayı kepenk kapatıyor. Kepenk kapatmada 3’ncü il olarak açıklansa da nüfusa vurduğunuzda 1’nci il Mersin. Son on yılın analizini yaptığımızda yeni işletme açanların ilk yıl kapatma oranı yüzde 33. İlk 5 yıl içindeki kapatma oranı ise yüzde 91.  5 yılı geçen işletme sayısı ise yüzde 9 oranlarında. Bu analizler ışığında bu kepenk kapatmaların önüne geçilmesi amacıyla birliğimiz bünyesinde Danışmanlık Merkezi kuruyoruz. Bu merkezle işyeri kuruluşunda rakip analizleri, sektörün ve piyasanın analizi,  yer seçimi gibi konularda danışmanlık hizmeti verilerek işletmecilerimize yatırımlarının yönlendirilmesi ve gelişi güzel işyerinin açılmasını önüne geçilmesini aşamasında rehberlik edeceğiz” dedi.

Esnaf ve sanatkarın zorluklar altında mücadele verirken, kamu kurumlarına, vergi dairelerine, SGK’na olan sorumluluklarını yerine getiremediğini vurgulayan Dinçer, sözlerini şöyle tamamladı:

"7143 sayılı yapılandırma kanunu bu anlamda büyük fırsat. Söz konusu yasa kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ile kamu kurumlarına olan borçlara ilişkin yapılandırma imkanı tanınmış olup, ödeme güçlülüğünün önüne geçilmesi amaçlanmıştır. İlgili kanun kapsamında vergi dairesine olan vergi borçları, sosyal güvenlik kurumlarına olan prim borçlar ile Motorlu Taşıtlar Vergisine, trafik cezalarına olan borçlara taksitli olarak ödeme olanağı ve buna benzer birçok kolaylıklar sağlanmıştır. Esnaf sanatkarların bu süreci değerlendirerek bu fırsattan yararlanmalarını tavsiye ediyoruz."


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS