Başkan Kızıltan: Dünya ABD’den ibaret değil

Başkan Kızıltan: Dünya ABD’den ibaret değil

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, ABD’nin ekonomik yaptırım tehdidi kabul edilemez çıkış olduğunu dile getirerek, "Dünyanın ABD’den ibaret değildir, bu çıkış akıl dışıdır" dedi.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, ABD’nin ekonomik yaptırım tehdidi kabul edilemez çıkış olduğunu dile getirerek, "Dünyanın ABD’den ibaret değildir, bu çıkış akıl dışıdır" dedi.
MTSO Başkanı Kızıltan, Türk iş dünyası olarak her zaman ülkenin haklı davasının destekçisi olduklarını belirterek, "Türkiye, ABD’nin birçok konuda stratejik ortaktır. ABD’nin stratejik ortak dediği bir ülkeye, hele hele ülkemize sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda büyük zarar veren, ülkemizin demokrasisini askıya almaya neden olacak olan bir askeri darbe girişimi ile bağlantılı olan ve hala yasal süreci devam eden bir olayla bağlantılı olarak ekonomik yaptırım tehdidi kabul edilemez bir çıkıştır.  ABD adına akıl dışıdır" diye konuştu.
ABD uzun süredir Türkiye’nin bölgede yaşadığı sıkıntıları görmezden gelerek tek taraflı düşündüğünü ifade eden Kızıltan, "ABD ne yazık ki, Türkiye’nin bölgede maruz kaldığı terörü, sınır güvenliğini ve yakın zamanda yaşanan darbe teşebbüsünün faillerinin Türkiye adına yarattığı tehlikeyi görmezden gelmektedir. Hatta bazılarını koruyarak destek verir durumdadır. NATO ortağı olarak bu kabul edilemez. Türkiye, ABD ile iyi ilişkiler kurmaya çalışırken, ABD’nin sadece kendi çıkarını düşünerek, Türkiye’nin tüm bu sorunlarını görmezden gelmesi ve sadece yapay siyasi gündemlerle bu ilişkiye zarar vermesi kendileri adına da akılcı ve mantıklı değildir" dedi.
Türkiye’nin bölgede demokrasi, laiklik ve evrensel insanlık değerlerine bağlı kalan ve bu değerlerlerle yükselen ülkesi olduğunu kaydeden Kızıltan, şunları söyledi:
"Böylesi ekonomik yaptırımların ne evrensel yasalar önünde bir değeri vardır ne de gerçekçi sonuçları vardır. ABD yönetiminin popülist ve gerçek dışı siyasetinin iki ülke arasındaki yılların güçlü ilişkisine zarar vermemesini diliyoruz. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması, bölgede anti demokratik, anti-laik sistemleri desteklediğini kabul etmesi anlamına gelir. ABD’nin yıllardır dünyadaki tüm terör olaylarında ABD ile aynı safta mücadele eden ve ABD’ye destek veren Türkiye’ye yaptırım uygulaması,  bölgedeki istikrarı ve huzuru değil, karmaşayı ve terörü desteklediğini kabul etmesi anlamına gelir. Umarız diplomasi çalışır ve kapılar kapanmaz."
Türk iş dünyası devletle omuz omuza olduklarını vurgulan Kızıltan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Biz iş dünyası olarak üretime, ihracata, istihdama odaklanmalıyız. Markalaşmaya, verimliliğe, kaliteye ve yeni pazarlara odaklanmalıyız. Böyle durumlarda Türk iş dünyası yaratıcılığını, çalışkanlığını ve fedakarlığını göstererek hep umut vermiştir. Hükümetimizin ekonomik hedefleri hedeflerimizdir ve iş dünyası olarak tüm desteğimizi veriyoruz. Tüm spekülasyon ve manipülasyonlara karşı milletçe dayanışma içinde olmalıyız.  Ancak kurun istikrarı, enflasyonun düşürülmesi, en istikrarlı ekonomik partnerimiz olan AB ile olumlu ilişkilerin arttırılması ve sorun ne olursa olsun sorun yaşadığımız ülkelerle diplomasinin bırakılmaması gibi konularda atılması gereken adımların da beklemeden atılması ülke ekonomimiz adına önemlidir. Bu gelişmeleri takip etmeli, tedbirlerimizi almalıyız ama hiçbir olumsuz siyasi gelişme ile motivasyonumuzu bozmamalıyız. Dünya ABD’den ibaret değil ama diplomasi ile akılcı hareket etmeliyiz."

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS